Külföld

Hogyan nézett félre Oroszország, amikor Ukrajna megszállta?

Az ukrán célok között szerepel, hogy az orosz erők figyelmét eltereljék a keleti Donyeck térségében lévő frontvonalról

Azokban az órákban, mielőtt az ukrán katonák megrohamozták volna Oroszország nyugati határát, Moszkva részéről semmi jel nem utalt arra, hogy valami nincs rendben.
Augusztus 6-án éjfélkor az orosz védelmi minisztérium jó hírt közölt: a kelet-ukrajnai város elfoglalásáért felelős ezred több mint 2500 tagja állami kitüntetést kap hősiességéért – számol be a Reuters.

Hogyan nézett félre Oroszország, amikor Ukrajna megszállta?
Az orosz hadsereg katonái ellenőrzik az ukránok által megtámadott Kurszki területet
Fotó: AFP/Tatyana Makeyeva

Később aznap reggel, amikor Ukrajna megkezdte a második világháború óta legnagyobb oroszországi invázióját, a minisztérium közzétett egy videót, amelyen Valerij Geraszimov tábornok, az orosz haderő parancsnoka egy másik, szintén ukrajnai harci övezetet látogat meg. Meghallgatta a parancsnokok jelentéseit, és „feladatokat tűzött ki a további akciókhoz” – áll a közleményben – írja a Reuters.

A felvételek nem határozták meg a látogatás pontos időpontját, de nem árulták el azt sem, hogy aggódnak vagy tudnak az Oroszország nyugati részén, Kurszk térségében kibontakozó eseményekről, amelyek azzal fenyegetnek, hogy felborítják Geraszimov terveit és megváltoztatják a két és fél éve tartó háború menetét.

A Reuters által a támadás első két napjáról készített, nyilvános nyilatkozatokon, a közösségi médiában közzétett bejegyzéseken és a videofelvételek elemzésén alapuló idővonal szerint a pánik gyorsan terjedt a helyi orosz lakosok körében a támadás első óráiban, annak ellenére, hogy a hatóságok többször is megpróbálták biztosítani őket arról, hogy minden ellenőrzés alatt áll.

A múlt hét előtt a legtöbb megfigyelő számára elképzelhetetlennek tűnt az a gondolat, hogy Ukrajna megfordíthatja a kockát Oroszországgal szemben, és betörhet sokkal nagyobb szomszédja területére. A sokkoló hadművelet kérdéseket vetett fel Oroszország megfigyelésének hatékonyságával, valamint határerődítményeinek és az azokat őrző erőknek a kaliberével kapcsolatban.

„Az oroszok itt teljes hírszerzési kudarcot vallottak” – mondta egy interjúban Yohann Michel francia katonai szakértő, a lyoni IESD intézet kutatója.

Mivel az ukrán erők visszavonulnak Kelet-Ukrajnában, a frontvonal egyik legstratégikusabb szektorában, Moszkva feltételezhette, hogy Kijev nem fog nagy kockázatot vállalni, amely még most sem biztos, hogy kifizetődik – mondta Michel.

„Megérteném, ha az oroszok számára nehéz lenne azt gondolni, hogy valami ilyen nagy dolog történhet” – mondta.

A kurszki ukrán célok között szerepel, hogy az orosz erők figyelmét eltereljék a keleti Donyeck térségében lévő frontvonalról. Ehelyett a harcok az elmúlt napokban felerősödtek abban a régióban, és Ukrajna számára egyre nagyobb a kockázat, ahogy megpróbálja tartani a területet Kurszkban.

Egy orosz parlamenti képviselő és volt katonatiszt, Andrej Guruljov egy televíziós interjúban két nappal a támadás után azt mondta, hogy az orosz katonai vezetőket egy hónappal korábban egy jelentésben figyelmeztették, hogy ukrán támadás előkészületeinek jelei vannak, de nem hallgattak rá.

Az orosz védelmi minisztérium nem válaszolt a megkeresésekre. Az ukrán fegyveres erők nem kívánták kommentálni a folyamatban lévő műveleteket, az amerikai külügyminisztérium, a Pentagon és a Fehér Ház pedig nem válaszolt azonnal a kérdésekre.

Vlagyimir Putyin elnök és Geraszimov, a fegyveres erők vezérkari főnöke csak másnap, augusztus 7-én délután nyilatkozott először nyilvánosan a kurszki eseményekről, amelyeket a Kreml vezetője Ukrajna „újabb jelentős provokációjának” nevezett.

Geraszimov, aki frissen érkezett rosszul időzített útjáról, a televíziós kommentárokban azt mondta Putyinnak, hogy az orosz erők „megállították” az akár 1000 ukrán katonából álló erőnek a mélyen a kurszki területre való benyomulását.

Michel katonai elemző szerint nem világos, hogy Geraszimovot saját beosztottjai tájékoztatták-e félre, vagy pedig kényszert érzett arra, hogy a tévékamerák előtt jó hírekkel szolgáljon Putyinnak.

Az orosz tisztviselők az ilyen megrendezett helyzetekben „azt mondják, amit szerintük a főnök az adott pillanatban nyilvánosan hallani vagy látni akar” – mondta Michel.

Kapcsolódó írásaink