Külföld

Titkos akták szivárogtak ki Oroszország atomháborús célpontjairól

Európa is terítéken van

A Financial Times 2008–2014-es terveket tárt fel, amelyek rávilágítanak arra, hogy Oroszország hogyan képzelt el egy konfliktust a Nyugattal – írja a Mandiner.

Titkos akták szivárogtak ki Oroszország atomháborús célpontjairól
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/Image Source/Callista Images

A brit lap szerint Moszkva arra képezte ki a haditengerészetét, hogy egy NATO-val való esetleges konfliktus során taktikai nukleáris fegyvereket irányítson Európa belsejében található katonai létesítményekre. A tervek egyébként még az ukrajnai háborút megelőzően készülhettek.

A dokumentumok részletes térképeket tartalmaznak a lehetséges célpontokról: Franciaország nyugati partjáról, Norvégia, Németország, Észtország katonai létesítményeiről vagy például a brit Barrow-in-Furnessről, amely elsősorban a nukleáris tengeralattjárók gyártásáról ismert. Összesen 32 európai NATO-célpontot szemléltetnek az orosz haditengerészeti flották számára.

Egy volt NATO-tisztviselő szerint a 32 célpont csak egy kis szelete a teljes képnek, mert valójában több száz, vagy akár több ezer célpont lehet Európa-szerte, beleértve katonai és infrastrukturális célpontokat is. A dokumentumokból az is kiderül, hogy Oroszország képes nukleáris fegyvereket szállítani felszíni hajókon, ami szakértők szerint jelentős eszkalációs vagy baleseti kockázatot hordoz magában, tudjuk meg.

„Úgy tekintenek ezekre a taktikai nukleáris robbanófejekre, mint potenciális háborús győztes fegyverekre. Használni akarják majd, méghozzá elég gyorsan” – fogalmazott Jeffrey Lewis szakértő, a monterey-i Middlebury Nemzetközi Tanulmányok Intézetének professzora.

Oroszországnak hatezer, az Egyesült Államoknak hozzávetőleg 5600 robbanófej lehet az arzenáljában, ezzel a nukleáris töltetek 90 százalékát birtokolják.

Kapcsolódó írásaink