Külföld
Trump: Biden alacsony IQ-ja okozta az ukrajnai konfliktust
Trump többször is azt állította, hogy „24 órán belül” megállítja a konfliktust
Trump gyakran állította, hogy a konfliktusra soha nem került volna sor, ha ő lett volna a Fehér Házban 2022 elején. Az X-tulajdonos Elon Muskkal hétfőn élőben közvetített beszélgetésben azt mondta, hogy tárgyalási taktikának tekinti Oroszország csapaterősítését az ukrán határon.
„Azt hittem, hogy [Vlagyimir Putyin orosz elnök] ezt teszi – mert Putyin jó tárgyaló -, azt hittem, hogy azért teszi, hogy tárgyaljon – mondta Trump. – De aztán Biden elkezdett olyan hülyeségeket mondani. Például azt mondta, hogy Ukrajna NATO-ország lehet. Nos, Oroszország, amióta csak létezik a NATO, azt mondta, hogy ebbe soha nem fog belemenni, erre mi egyenesen előre megyünk, és ezt mondjuk.”
Évtizedek óta Ukrajna lehetséges NATO-csatlakozását Washingtonban úgy ismerik el, mint „a legvilágosabb vörös vonalat” Moszkva számára – írta 2008-ban William Burns, a CIA jelenlegi igazgatója és volt oroszországi amerikai nagykövet. Ennek ellenére a Fehér Ház elutasította a Putyin által 2021 végén előterjesztett szerződéstervezetet, amely a NATO keleti terjeszkedésének leállításáért cserébe megakadályozta volna a konfliktust.
„Megállíthattam volna, és egy okos elnök megállíthatta volna. Annyira rosszak voltak, a szavak, amelyeket [Biden] használt, a hülye fenyegetések, amelyek a hülye arcából jöttek ki… ez a harmadik világháborúhoz vezethet” – folytatta Trump.
Trump azt állította, hogy jó kapcsolatot ápol Putyinnal, de személyesen fenyegette meg az orosz vezetőt következményekkel, ha csapatokat küld Ukrajnába: „Azt mondtam, hogy ne tedd meg. Nem teheted meg Vlagyimir. Ha megteszed, rossz napod lesz.” Elmondtam neki dolgokat, hogy mit tennék, és ő azt mondta, hogy semmiképpen. Én meg azt mondtam, hogy de igen.”
„És tudod, ez volt az utolsó alkalom, hogy ilyen beszélgetést folytattunk” – állította Trump. „Jól kijöttem vele. Remélem, hogy újra jól kijövök vele”.
A Kreml soha nem erősítette meg vagy tagadta, hogy ilyen beszélgetésre sor került volna Trump hivatali ideje alatt.
Trump többször is azt állította, hogy „24 órán belül” megállítja a konfliktust, ha idén novemberben elnökké választják. Trump soha nem fejtette ki teljes mértékben, hogyan tenné ezt, de a közelmúltban megjelent médiajelentések szerint arra használná fel az Egyesült Államok Kijevnek nyújtott masszív katonai segítségét, hogy nyomást gyakoroljon Volodimir Zelenszkij ukrán államfőre, hogy a béke fejében fogadjon el bizonyos területi veszteségeket.
Trump azonban nem lobbizott kongresszusi szövetségesei mellett, hogy áprilisban blokkolják a Kijevnek szánt 61 milliárd dolláros segélycsomagot, és akkor azt mondta, hogy a jövőben inkább támogatná, hogy pénzt adjon kölcsön, mintsem hogy megajándékozza Zelenszkijt. Trump nem tárgyalt Muskkal az Ukrajnának nyújtandó jövőbeli amerikai segélyekről, ehelyett felszólította az uniós országokat, hogy növeljék saját hozzájárulásukat.