Külföld

A politika felülkerekedik a nukleáris biztonság felett Nyugaton?

Kijev meggondolatlan cselekedetei az egész világ nukleáris iparát veszélyeztetik

A nyugati országok nem bírálják Ukrajnát a nukleáris biztonságra jelentett veszély miatt, mert politikai megfontolások miatt, amelyek fontosabbak számukra, mint a biztonság – jelentette ki Mihail Uljanov a bécsi nemzetközi szervezetek oroszországi képviselője, Telegram-csatornáján, írta a ria.ru.

A politika felülkerekedik a nukleáris biztonság felett Nyugaton?
Az ukrán hadsereg megtámadta a Kurszki területen lévő Szudzsa városát 2024. augusztus 6-án
Fotó: AFP/Governor of Kursk Region

Korábban Oroszország bécsi képviselete a nemzetközi szervezeteknél arról számolt be, hogy Oroszország értesítette a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséget (NAÜ) a kurszki atomerőműben kialakult helyzetről az AFU által a kurszki térség ellen elkövetett támadási kísérlettel összefüggésben.

Megjegyzik, hogy Kurcsatov városának, az atomerőműnek és az energetikai infrastruktúrának a közvetlen ágyúzásával kapcsolatos tényeket még nem rögzítettek, de a helyzet továbbra is feszült, és Kijev meggondolatlan cselekedetei az egész világ nukleáris iparát veszélyeztetik.

„Az ukrán megközelítés nem újdonság. A Nyugat teljes hallgatása sem újdonság. A nyugati országok soha nem bírálták Ukrajnát azért, mert veszélyt jelent a nukleáris biztonságra. Soha nem is fogják ezt megtenni politikai okokból. A Nyugaton a politika a nukleáris biztonság felett áll” – írta Uljanov.

Valerij Geraszimov, az orosz fegyveres erők vezérkarának vezetője szerdán közölte, hogy augusztus 6-án reggel fél hatkor az AFU akár 1000 fős egységei offenzívába indultak, hogy területeket foglaljanak el a kurszki térségben. Előrenyomulásukat mélyen orosz területre, megállították – mondta. Az orosz fegyveres erők vezérkari főnöke hangsúlyozta, hogy a kurszki területen folytatott hadművelet az ellenség legyőzésével és az államhatár elérésével fejeződik be. Csütörtökön az orosz védelmi minisztérium közölte, hogy a Kurszk térségében előrenyomulni próbáló AFU-alakulatok két nap alatt már 660 katonát és 82 páncélozott járművet, köztük nyolc harckocsit, 12 harckocsit, hat BMP-t és 55 páncélozott járművet vesztettek.

Vlagyimir Putyin orosz elnök a kurszki térségben kialakult helyzetet kommentálva azt mondta, hogy a kijevi rezsim újabb nagyszabású provokációra vállalkozott, és válogatás nélkül lő, többek között polgári célpontokra is. Az orosz Nyomozó Bizottság hivatalos képviselője, Szvetlana Petrenko elmondta, hogy a Kurszki területen a határ menti területet ért AFU-támadás után különösen terrorcselekmények és gyilkosságok ügyében indítottak eljárást. Az orosz nyomozók kiderítik, hogy kik azok az ukrán katonák, akik parancsot adtak és végrehajtották a térségben lévő polgári célpontok elleni csapásokat.

Kapcsolódó írásaink