Külföld

Izrael visszavonja nyolc norvég diplomata akkreditációját

„Aki megtámad minket és ellenünk egyoldalú politikát folytat, meg fogja fizetni cselekedetei árát”

Izrael visszavonja nyolc norvég diplomata diplomáciai státusát. Jiszráel Kac izraeli külügyminiszter tájékoztatta Norvégiát, hogy megszünteti a palesztin területekért felelős norvég képviselők akkreditációját Izraelben – közölte a jeruzsálemi külügyminisztérium.

Izrael visszavonja nyolc norvég diplomata akkreditációját
Jiszráel Kac
Fotó: AFP/Attila Kisbenedek

A diplomaták az izraeli norvég nagykövetségen állomásoznak, de a Palesztin Nemzeti Hatósággal való kapcsolattartásért felelősek – írja az izraeli külügyminisztérium közleménye.

„Ahelyett, hogy október 7. után a palesztin terror ellen harcolna és támogatná Izraelt az iráni tengely elleni harcokban, Norvégia úgy döntött, hogy a Hamász gyilkosait és erőszaktevőit megjutalmazza azzal, hogy elismeri a palesztin államot” – nyilatkozta Kac.

A diplomáciai státus megszüntetését azzal indokolták, hogy a norvég kormány Izrael-ellenes és egyoldalú intézkedések sorozatát hozta meg. A norvég nagykövetnek átadott levél szerint a képviselők diplomáciai státuszát az értesítéstől számított hét napon belül vissza kell vonni.

„Aki megtámad minket és ellenünk egyoldalú politikát folytat, meg fogja fizetni cselekedetei árát” – jelentette ki Kac miután májusban Norvégia mellett Spanyolország és Írország is a palesztin állam elismerése mellett döntött.

A norvég külügyminisztérium megerősítette, hogy Izrael értesítette Oslót a döntésről. Norvégia szerint a diplomaták akkreditációjának visszavonása „szélsőséges lépés” az izraeli kormány részéről.

A Palesztin Nemzeti Hatóság az oslói egyezmény alapján jött létre, melyet Izrael és a palesztinok kötöttek 1993-ban a norvég fővárosban folytatott titkos tárgyalások után. A skandináv ország azóta is fontos szerepet játszik a térségben.

Az EU elítélte a lépést

Az EU elítéli a Benjámin Netanjahu vezette izraeli kormány döntését, miszerint visszavonja a Palesztin Hatósággal kapcsolatban álló nyolc norvég diplomata akkreditációját - írta Josep Borrell kül- és biztonságpolitikáért felelős uniós főképviselő csütörtöki sajtóközleményében.

„Ez a döntés indokolatlan és ellentmond az oslói megállapodások szellemének, továbbá aránytalanul megzavarja a Palesztin Hatósággal való normális kapcsolatokat és együttműködést” - hangsúlyozta Borrell.

A főképviselő azt írta továbbá, hogy az EU tel-avivi küldöttségének vezetője továbbította az uniós álláspontot az izraeli kormánynak. Véleménye szerint az ügy nem pusztán Izrael és Norvégia közötti kétoldalú kérdés, hanem mindazok érdeke, akik a közel-keleti békéért és stabilitásért dolgoznak.

Arra is rámutatott, hogy az Izraelt és a Palesztin Hatóságot is magában foglaló ad hoc összekötő bizottság elnökeként, Norvégia jelentős szerepet játszott a közel-keleti békefolyamatban és a palesztin lakosság támogatásában.

„Az EU teljes mértékben szolidáris Norvégiával, amely felbecsülhetetlen partner a térség békéjének, biztonságának és jólétének előmozdítására irányuló erőfeszítéseinkben” - húzta alá Borrell.

Az izraeli kormány azzal indokolta döntését, hogy a norvég kormány Izrael-ellenes és egyoldalú intézkedések sorozatát hozta meg. A norvég nagykövetnek átadott levél szerint a képviselők diplomáciai státuszát az értesítéstől számított hét napon belül vissza kell vonni. Norvégia szerint a diplomaták akkreditációjának visszavonása „szélsőséges lépés” az izraeli kormány részéről.

Kapcsolódó írásaink