Külföld

Az FSZB feloldotta a náci németországi atombomba létrehozásával kapcsolatos dokumentumok titkosítását

A dokumentum azt állítja, hogy a náci Németország vezetője 1944-ben az angol-amerikai erők és a Szovjetunió közötti szakításra várt, hogy az Egyesült Államokat és Nagy-Britanniát a maga oldalára csábítsa

Az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) feloldotta a titkosítás alól az atombomba létrehozásával kapcsolatos archív dokumentumokat a hitleri Németországban a Nagy Honvédő Háború idején. Erről a RIA Novosztyi számolt be, írta a lenta.ru.

Az FSZB feloldotta a náci németországi atombomba létrehozásával kapcsolatos dokumentumok titkosítását
Hitler (ál)naplója (képünk illusztráció)
Fotó: AFP/Alex Halada

A nyilvánosságra hozott dokumentumok szerint Adolf Hitler, a náci Németország vezetője 1945 júniusában akarta bevetni a kész fegyvert a Szovjetunió ellen. Ebben az esetben az állam ipari központjaira az Urálban és Közép-Ázsiában tervezett nukleáris csapást mérni „V–2” nagy hatótávolságú ballisztikus rakétákkal.

Korábban az Ivanovói területen működő FSZB feloldotta a titkosítás alól Hitler segítőjének, Otto Günschének a szovjet kormányhoz intézett, a második világháború után tett nyilatkozatát. A dokumentum azt állítja, hogy a náci Németország vezetője 1944-ben az angol-amerikai erők és a Szovjetunió közötti szakításra várt, hogy az Egyesült Államokat és Nagy-Britanniát a maga oldalára csábítsa.

Kapcsolódó írásaink