Külföld

Uniós ügynökség: A nemzeti hatóságok nem vizsgálják ki elég alaposan az EU határain elkövetett emberi jogi visszaéléseket

Az alapjogi ügynökség szerint az új migrációs és menekültügyi paktum lehetőséget kínál ezek kezelésére

Az Európai Unió határain elkövetett emberi jogi visszaéléseket a nemzeti hatóságok nem vizsgálják ki elég alaposan – hívta fel a figyelmet az Európai Unió Alapjogi Ügynöksége (FRA) kedden közzétett jelentésében.

Uniós ügynökség: A nemzeti hatóságok nem vizsgálják ki elég alaposan az EU határain elkövetett emberi jogi visszaéléseket
Képünk illusztráció
Fotó: AFP / ANDREY SMIRNOV

A dokumentumban olyan esetek szerepelnek, amelyek bajba jutott emberek mentésének elmulasztásával, fizikai bántalmazásával, velük szembeni embertelen vagy megalázó bánásmóddal kapcsolatosak.

A bécsi székhelyű testület szerint tagállami szinten „nagyon kevés vizsgálatot folytatnak le a menedékkérők életét követelő incidensek és az állítólagos bántalmazások ügyében, továbbá, nagyon kevés nemzeti bírósági eljárás vezet ítélethez.

A jelentésben az is áll, hogy az áldozatok a hatóságokkal szembeni bizalmatlanság, a megtorlástól való félelem vagy a rendelkezésre álló eljárási lehetőségek ismeretének hiánya miatt ritkán tesznek panaszt. Továbbá az incidensek kivizsgálása azért is nehéz, mert kevés a bizonyíték, különösen, ha a jogsértések eldugott helyeken vagy éjszaka történnek. A vizsgálatok gyakran nem függetlenek, nem alaposak, túl sokáig tartanak, és a hatóságok ritkán vonják be az áldozatokat a folyamatba – teszi hozzá az FRA.

Az alapjogi ügynökség szerint az új migrációs és menekültügyi paktum lehetőséget kínál ezek kezelésére: átvilágítási rendelet kötelezi a tagállamokat, hogy kivizsgálják az alapvető jogoknak az országhatárokon történő megsértésével kapcsolatos állításokat. A paktum előírja továbbá a tagállamok számára, hogy fogadjanak el nemzeti végrehajtási terveket, amelyeknek tartalmazniuk kell az azonnali és hatékony kivizsgálást célzó intézkedéseket is.

A jelentés emellett további konkrét lépéseket javasol az uniós határokon történt olyan esetek hatékonyabb kivizsgálására, amelyekben emberek halnak meg vagy bántalmazzák őket.

Kapcsolódó írásaink