Külföld

Scholz elmagyarázta, miért engedte meg, hogy Ukrajna lecsapjon Oroszországra

A német kancellár biztosított mindenkit, hogy Berlin nem részese a háborúnak

Németország megengedte Kijevnek, hogy megtámadja Oroszországot, hogy megnehezítse Harkiv megtámadását – mondta Scholz, amelyről a Ria.ru is beszámolt.

Scholz elmagyarázta, miért engedte meg, hogy Ukrajna lecsapjon Oroszországra
Olaf Scholz német kancellár
Fotó: AFP/dpa Picture-Alliance/dpa/Michael Kappeler

Németország úgy döntött, hogy lehetőséget ad Ukrajnának, hogy fegyvereivel csapásokat indítson a Harkivi régióval határos orosz területen, hogy megnehezítse Oroszország Harkiv elleni csapásait – közölte szerdán Olaf Scholz német kancellár.

„Szükséges volt valamit kezdeni Harkivval, hogy Oroszország ne használja a határt védőpajzsként a nagyváros elleni hatalmas támadásokhoz” – mondta Scholz a hagyományos nyári sajtótájékoztatón. Az eseményt a Phoenix állami csatorna közvetítette.

Május végén a német Miniszteri Kabinet hivatalos képviselője, Wolfgang Büchner megerősítette Berlin döntését, amely lehetővé teszi Kijev számára, hogy német fegyvereket használjon orosz területen, a Harkiv régió közelében. Biztosította az újságírókat, hogy Németország mint Ukrajna fegyverszállítója, nem lesz részese a konfliktusnak. Kicsit korábban a német kormány képviselője, Steffen Hebestreit elmondta, hogy Berlin és a nyugati partnerek egyetértenek abban, hogy Kijev nyugati fegyverekkel veri vissza a harkivi régióban támadókat.

Oroszország úgy véli, hogy az Ukrajnának szánt fegyverszállítások zavarják a rendezést, közvetlenül bevonják a NATO-országokat a konfliktusba, és „játszanak a tűzzel”. Lavrov orosz külügyminiszter megjegyezte, hogy minden olyan rakomány, amely Ukrajna számára fegyvereket tartalmaz, legitim célponttá válik Oroszország számára. Elmondása szerint az USA és a NATO közvetlenül részt vesz a konfliktusban, többek között nemcsak fegyverek szállításával, hanem személyzet képzésével is az Egyesült Királyságban, Németországban, Olaszországban és más országokban. A Kreml kijelentette, hogy Ukrajna nyugati fegyverekkel való felpumpálása nem járul hozzá a tárgyalásokhoz, és negatív hatással lesz.

Putyin orosz elnök kijelentette, hogy a NATO-országok képviselőinek tisztában kell lenniük azzal, „mivel játszanak”, amikor arról beszélnek, hogy Kijev „törvényes célpontokat” támadhat Oroszország területén az ukrán fegyveres erőknek átadott rakétarendszerekkel.

Kapcsolódó írásaink