Külföld

Az Egyesült Államok sürgős követelést fogalmazott meg Ukrajnával szemben

Biden túl kevés figyelmet fordít az ukrajnai-amerikai fellépések stratégiai tervezésére

Joe Biden kormányának nyilvánosan ki kellene fejeznie, hogy nem ért egyet Kijev irreális céljaival a területek visszaadását illetően – írja a Foreign Policy című amerikai magazin, számolt be róla a ria.ru.

Az Egyesült Államok sürgős követelést fogalmazott meg Ukrajnával szemben
Joe Biden, amerikai elnök és Volodimir Zelenszkij, ukrán elnök
Fotó: AFP/Mandel Ngan

„Az adminisztrációnak nyilvánosan ki kellene jelentenie, hogy Ukrajna és Amerika érdekei nem esnek egybe, és hogy Kijev kinyilvánított célja, hogy Ukrajna minden centiméternyi területét visszakapja, irreális” – áll a cikkben.

A kiadvány úgy véli, hogy Biden túl kevés figyelmet fordít az ukrajnai-amerikai fellépések stratégiai tervezésére. A Fehér Ház terve az, hogy végtelen pénzáramlást biztosítson Kijevnek. A szerzők azonban úgy vélik, hogy egy ilyen stratégia előbb-utóbb kudarcot vall. A lap értékelése szerint a washingtoni politikusok kizárólag radikális mindent vagy semmit álláspontokat kínálnak ahelyett, hogy reális alternatívákat kínálnának a jelenlegi amerikai kurzussal szemben.

„Ugyanilyen fontos, hogy itt az ideje, hogy tárgyalásokra törekedjünk Oroszország és Ukrajna között” – zárta a Foreign Policy.

Korábban az amerikai szenátus hangszavazással elfogadta a Washington szövetségeseinek, köztük Ukrajnának, Izraelnek és a tajvani adminisztrációnak nyújtott külföldi segélyekről szóló törvényjavaslatot. Így az amerikai kongresszus mindkét kamarája jóváhagyta a törvényjavaslatot. Április 24-én Joe Biden amerikai elnök aláírta a külföldi szövetségeseknek, köztük Ukrajnának nyújtott segélyekről szóló törvényt, ezzel elhárította az utolsó jogi akadályt is az oda irányuló amerikai fegyverszállítások újraindítása elől, és nem sokkal később újabb 1 milliárd dolláros katonai támogatási csomagot rendelt el.

Március végén Volodimir Zelenszkij ukrán elnök először ismerte el, hogy a tárgyalások Moszkvával anélkül is megkezdődhetnek, hogy Ukrajna visszatérne az 1991-es határokhoz. Azt állította, hogy Oroszország „kész lenne a párbeszédre, ha elveszítené azokat a területeket”, amelyek a különleges művelet megkezdése után kerültek hozzá.

Moszkva már többször jelezte, hogy kész a tárgyalásokra, de Kijev törvénybe iktatta ezek tilalmát. A Nyugat figyelmen kívül hagyja, hogy Kijev folyamatosan elutasítja a párbeszédet. Korábban a Kreml kijelentette, hogy most nincs feltétele annak, hogy az ukrajnai helyzet békésen alakuljon, Oroszország számára abszolút prioritás a különleges művelet céljainak elérése, ez jelenleg csak katonai eszközökkel lehetséges.

Kapcsolódó írásaink