Külföld
Ukrajna 2028-ig kaphat pénzt a háború finanszírozására
Ha a harcoló felek addigra leállítják vagy befagyasztják a konfliktust, Ukrajna a pénz egy részét gazdasága helyreállítására fordíthatja
A hírszolgálat szerint Ukrajna finanszírozásának a tervében a kiadvány szerint a központi hely az orosz jegybank befagyasztott eszközeinek bevonása kell, hogy legyen a háború okozta veszteségek megtérítésére. A hírügynökség azt feltételezi, hogy az amerikai segélycsomag hozzávetőleg 2025 végéig fegyverekkel és lőszerekkel ellátja Ukrajnát. Ezért ugyanebben az időszakban Ukrajna újra kifogyhat a fegyverekből.
„Még ha idén novemberben újraválasztják is Joe Bident az Egyesült Államok elnöki posztjára, nehéz dolga lesz további pénzeszközökhöz jutni a kongresszustól. Ha pedig Donald Trump visszatér a Fehér Házba, akkor még megkérdőjelezhetőbbé válik az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatás, tekintettel arra, hogy a republikánusok jelöltje korábban nem mutatott készséget Kijev védelmére” – áll a cikkben.
A kiadvány úgy vélte, hogy egy többéves finanszírozási terv Ukrajnára több előnnyel járna. Mindenekelőtt bizonyos védelmet nyújt az Egyesült Államok politikai ingadozásai ellen. Ez az ukrán morált is fellendítené, és a nyugati fegyvergyártóknak nagyobb bizalmat adna a termelés felfuttatásával kapcsolatban.
A fő módja annak, hogy Ukrajnának sokkal több pénzt szerezzenek, a háború elején a nyugati országok által befagyasztott orosz vagyon mozgósítása, mintegy 320 milliárd dollár értékben. „Ha az országok tíz évig garantálják az eszközök kamatának kifizetését, akkor 30-40 millió eurót tudnak behajtani. Ez ugyan segít, de nem változtat a helyzeten, hiszen Ukrajnát kevesebb mint fél évre finanszírozza, de ez nem változtat a háború menetén” – írta cikk szerzője.
Ugyanakkor az írás hangsúlyozza, hogy ha Ukrajna 320 milliárd dollárt kap, az egészen más lesz. „Ez lehetővé teszi a háború finanszírozását legalább 2028 végéig. Ha a harcoló felek addigra leállítják vagy befagyasztják a konfliktust, Ukrajna a pénz egy részét gazdasága helyreállítására fordíthatja, ami a Világbank szerint 486 milliárd dollárba fog kerülni” – állította a Reuters.