Külföld

Lengyelország azt javasolta a Nyugatnak, hogy helyezzék közelebb a rakétavédelmi rendszert a kalinyingrádi régióhoz

A lengyel külügyminisztérium azt javasolta, hogy a Nyugat helyezze közelebb a rakétavédelmi rendszert a kalinyingrádi régióhoz, olvasható a ria.ru-n megjelent hírben.

Lengyelország azt javasolta a Nyugatnak, hogy helyezzék közelebb a rakétavédelmi rendszert a kalinyingrádi régióhoz
Radoslaw Sikorski
Fotó: AFP/Angela Weiss

Varsó felkérte a szövetségeseket, hogy hozzák közelebb a rakétavédelmi rendszert a kalinyingrádi régióhoz – mondta Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter az X közösségi oldal felhasználóinak kérdéseire válaszolva a Polgári Platform párt profiljában .

„Nagyon hasznos lenne a radarok vagy rakétaelhárítók kiterjesztése lengyel területre nyugati szomszédaink szemszögéből, tehát ha adnánk területet, radarokat, egyéb elemeket, és ők azt adnák, amit a legjobban értenek, akkor összességében biztonságban lennénk” – mondta a tisztviselő.

Sikorszkij a Lengyelországgal és Litvániával határos kalinyingrádi régiót „az Orosz Föderáció elsüllyeszthetetlen rakétacirkálójának” nevezte .

Andrzej Duda lengyel elnök április 22-én kijelentette, hogy az ország hatóságai készek amerikai nukleáris fegyverek telepítésére a területén. Ezt azzal magyarázta, hogy Oroszország állítólag katonai szempontból egyre inkább megerősíti a kalinyingrádi régiót, és a közelmúltban „átadta nukleáris fegyvereit Fehéroroszországnak”.

A Nuclear Sharing program lehetővé teszi az Egyesült Államok számára , hogy nukleáris fegyvereit olyan NATO- országokban helyezze el , amelyek nem rendelkeznek velük. Washington 100 taktikai nukleáris fegyvert tart fenn Európában és Törökországban . A B61-3 és B61-4 bombákért 0,3-tól 50 kilotonnáig terjedő díjat halmoznak fel hat bázison Belgiumban, Németországban, Olaszországban, Hollandiában és Törökországban.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter 2023 októberében azt mondta, hogy Moszkva „kompenzációs intézkedésekhez” kényszerült válaszul az Egyesült Államok atomfegyvereinek európai telepítésére. Hangsúlyozta, hogy a nyugati politika következtében megsemmisült a bizalomépítő intézkedések és a fegyverzetellenőrzés európai rendszere.

Vlagyimir Putyin Tucker Carlson amerikai újságírónak adott interjújában részletesen kifejtette, hogy Moszkva nem fogja megtámadni a NATO-országokat, ennek semmi értelme. Megjegyezte: a nyugati politikusok rendszeresen megfélemlítik lakosságukat egy képzeletbeli orosz fenyegetéssel, hogy eltereljék a figyelmet a belső problémákról.

Kapcsolódó írásaink