Külföld

Tilos a koldulás Luxemburgban

Heves tiltakozást váltott ki az új intézkedés

Az új jogszabályt hivatalosan 2023. december 15-én fogadták el, a tiltás pedig január 15-én lépett hatályba. Az új belügyminiszter Léon Gloden intézkedését hevesen ellenezte elődje Tania Bofferding. A városvezetés a honlapján azt írja, hogy az új jogszabályra „a koldulás, különösen a szervezett bandák által végzett koldulás és az agresszív koldulás növekedése” miatt volt szükség – írja a Mandiner.

Tilos a koldulás Luxemburgban
Luxemburg látványossága a Bouillon erődített kastély, melyből kilátás nyílik a városra és a Semois folyóra
Fotó: AFP/Hemis/hemis.fr/Damarin Vincent

A tilalom célja pedig „a helyi lakosok, a városba látogatók jólétének és a helyi üzleti tevékenység védelme”.

A tilalom a főváros bizonyos területeire – bevásárlóutcákra, közterekre, parkolókra és parkokra – vonatkozik reggel 7 és este 22 óra között. Az új jogszabály értelmében a koldusokat 25 és 250 euró (9700 és 97 ezer forint) közötti pénzbírság megfizetésére kötelezhetik, vagy több napos börtönbüntetésre számíthatnak, ha nem tudnak fizetni.

Gloden szerint a tilalom az „agresszív szervezett koldulás” visszaszorítására irányul, a városban élő szegények és hajléktalanok továbbra is számíthatnak a szociális szolgálatoktól és az éjjeli menedékhelyek támogatására.

A tilalom azonban heves tiltakozást váltott ki a civilszervezetek, az emberi jogi aktivisták és a baloldali pártok részéről, akik az új jogszabályt embertelennek minősítették és megkérdőjelezték annak jogszerűségét.

Az Amnesty International egyik aktivistája szerint az Emberi Jogok Európai Bíróságának joggyakorlata alapján az uniós jogba ütközik a koldulása szankcionálása.

Az ország kormánya ígéretet tett arra, hogy a luxemburgi büntető törvénykönyv tervezett reformjával véget vet az intézkedést övező bizonytalanságnak, de addig a tilalom továbbra is érvényben marad a fővárosban.

Kapcsolódó írásaink