Külföld
Jogaikért aggódó maorik tiltakoztak Új-Zélandon
A jobbközép Nemzeti Párt és Christopher Luxon konzervatív kormányfő terve szerint több megye elnevezését írnák át maoriról angol nyelvre, és megszüntetnék a maorik egészségügyi hatóságát.
Az ünnepséget megzavaró maorik nevében felszólaló aktivista, Hone Harawira a jelen lévő kormánytagokhoz fordulva rögtönzött beszédében azt mondta, hogy a maorik nem fogadják el a szerződés megszüntetését.
Winston Peters miniszterelnök-helyettes – aki a Nemzeti Párttal koalícióban kormányzó Új-Zéland az Első nevű párt elnöki tisztét is betölti – az aktivista felvetését butaságnak nevezte, és a maorik pfujolása közepette azt közölte, hogy a kormány nem megszüntetni, csak felülvizsgálni szeretné az egyezményt.
A tiltakozók ezt követően David Seymour, a koalíciós kormányban szintén részt vevő Konzervatív Párt vezetőjének a beszédét énekléssel zavarták meg, olyan fatáblákkal a kezükben, amelyek a széttépett waitangi szerződés darabjait szimbolizálták. A pártelnök később a sajtónak nyilatkozva azt mondta, „az új-zélandi állampolgárok élete nem bontakozhat ki kellőképpen akkor, ha a jogi státusuk nem teljesen azonos”, ezért népszavazás megtartását javasolta a jogi helyzet tisztázása érdekében. A kormánykoalíció pártjai ugyanakkor maguk is megosztottak a kérdésben, mivel a kormányfő többször is kijelentette, hogy pártja nem támogatja a népszavazás ötletét.
Az 1840. február 6-án aláírt waitangi szerződésben a maorik elfogadták a brit gyarmatosítást, a brit korona pedig azt vállalta, hogy érintetlenül hagyja a maorik földtulajdonát és a jogegyenlőség érdekében további privilégiumokat is biztosított az őslakosoknak.
A tavaly novemberben hatalomra került hárompárti koalíciós kormány és a maorik viszonya azóta feszült, hogy december elején több ezer maori tüntetett országszerte a szerintük rasszista kormánypártok tervezett intézkedései ellen.