Külföld

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság kombinált légi és tengeri csapásokat hajtott végre

Összehangolt légi és tengeri csapásokat hajtott végre az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság Jemenben, olvasható az oroszhirek.hu-n megjelent cikkben. Legalább 36 célpont ellen 13 helyszínen mértek csapást – jelentette szombaton az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága.

Az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság kombinált légi és tengeri csapásokat hajtott végre
Az Arleigh Burke osztályú USS Carney rakétás romboló
Fotó: AFP/US Department of Defense/Aaron Lau

A közös műveletet az amerikai haditengerészet hajóiról indított Tomahawk rakétákkal és a USS Eisenhower repülőgép-hordozóról indított F/A–18-as vadászbombázókkal hajtották végre. Az amerikai központi parancsnokság közölte, hogy a rajtaütés „több földalatti raktárhelyiséget, parancsnoki és irányítási, rakétarendszereket, UAV-raktárakat és műveleti helyszíneket, radarokat és helikoptereket” vett célba.

Ezeknek a csapásoknak az a célja, hogy a húszik által az amerikai és brit hajók, valamint a nemzetközi kereskedelmi hajózás elleni vakmerő és törvénytelen támadásaik folytatásához használt képességeket megbénítsák – közölte a CENTCOM.

Korábban szombaton az Egyesült Államok hat jemeni helyszínre mért csapást, mondván, hogy azokon húszi cirkálórakétákat tároltak, amelyeket a Vörös-tengeren lévő hajókra akartak kilőni – jelentette az amerikai központi parancsnokság az X-en (korábban Twitter).

Válaszul a húszik „eszkalációra eszkalációval fognak válaszolni” Mohammed al-Bukhaiti magas rangú politikai tisztviselő és szóvivő szerint. „A cionista entitás elleni katonai műveleteink addig folytatódnak, amíg a Gáza elleni agresszió meg nem szűnik, bármilyen áldozatba is kerüljön ez nekünk” – írta az X-en.

A jemeni húszi lázadók a palesztinokkal szolidaritást vállalva az izraeli-Hamász konfliktus tavaly októberi kirobbanása óta támadják a térségbeli hajózást. Kezdetben csak az izraeli kötődésű hajókat vették célba, később az amerikai és brit tulajdonú hajókat is támadni kezdték, miután a koalíció csapásokat mért Jemenre.

A legutóbbi, szombati támadásra az Irakot és Szíriát ért pénteki légicsapások sorát követően került sor. Washington azt állította, hogy az Iszlám Ellenállás mozgalom tagjai és más, „Irán által támogatott” milíciák ellen irányult, válaszul arra a dróncsapásra, amely a múlt hétvégén három amerikai katonát ölt meg egy jordániai katonai létesítményben.

Kapcsolódó írásaink