Külföld

Tajvanon a kormányzópárt jelöltje nyerte az elnökválasztást

Ha győzelmét a hivatalos végeredmény is megerősíti, a DPP harmadik egymást követő időszakra is megszerezte a magas tisztséget

Tajvanon a kormányzó Demokratikus Haladó Párt (DPP) nyerte meg szombaton az elnökválasztást, miután jelöltje, Laj Csing-tö, aki jelenleg az alelnöki posztot tölti be, a szavazatok több mint 40 százalékát szerezte meg, és két vetélytársa elismerte vereségét.

Tajvanon a kormányzópárt jelöltje nyerte az elnökválasztást
Tajvanon a kormányzópárt jelöltje nyerte az elnökválasztást
Fotó: AFP/Alastair Pike

A szavazatok 98 százalékának összeszámlálása után a hivatalos eredmény szerint a Laj Csing-Töre a szavazók 40,2 százaléka voksolt.

A 64 éves politikust Peking „komoly veszélyként” értékelte, mert pártjának álláspontja szerint a sziget de facto független. Kína, amely Tajvant egyik tartományának tekinti, „helyes választásra” szólította fel a szavazókat, a hadserege pedig minden „függetlenségi” szándék eltiprását ígérte.

Laj legfőbb riválisa, Hou Jü-ih, a Kínával szorosabb kapcsolattartásra törekvő fő ellenzéki párt, a Kínai Nemzeti Párt (Kuomintang, KMT) jelöltje elismerte vereségét, és gratulált Lajnak a győzelemhez. Hasonlóan elismerte vereségét a kevésbé esélyes harmadik jelölt, a Tajvani Néppárt (TPP) színeiben politizáló Ko Ven-csö is.

Ha Laj győzelmét hivatalosan is megerősítik, a DPP harmadik egymást követő időszakra is megszerezte a magas tisztséget, amire nem volt még példa, mióta 1996-ban bevezették a közvetlen elnökválasztást Tajvanon.

Laj, aki szerint csak a tajvaniak dönthetnek a saját jövőjükről, többször is tárgyalásokat kezdeményezett Kínával, de ezeket Peking rendre visszautasította. Kedden kijelentette, hogy a Tajvani-szorosban fenntartja a status quót, és megválasztása esetén „erőn alapuló békére” fog törekedni, de továbbra is nyitott a Pekinggel való együttműködésre az egyenlőség és a méltóság előfeltételei mellett.

Megfigyelők rámutatnak, hogy egy konfliktus a Tajvani-szorosban katasztrofális következményekkel járna a világgazdaságra nézve: a sziget állítja elő a Föld félvezetőinek 70 százalékát, és a világkereskedelemben szállított konténerek több mint 50 százaléka halad át a szoroson.

Kapcsolódó írásaink