Külföld

Németország háborúra számít?

Boris Pistorius szerint a helyzet komoly aggodalomra ad okot

Németországban a Bundeswehr (Német Szövetségi Köztársaság fegyveres erői) bázisain rendszeresen gyanús drónok tűnnek fel. A védelmi miniszter, Boris Pistorius, szerint a helyzet komoly aggodalomra ad okot. A német katonai területeken repkedő drónokat nemcsak a katonaság, hanem az egész ország számára veszélyforrásnak tekintik – írja a Magyar Nemzet.

Németország háborúra számít?
Boris Pistorius, Németország védelmi minisztere
Fotó: AFP/NurPhoto/Yevhen Kotenko

Háborúképessé kell váljunk. Nemcsak a hadseregben, hanem az egész országban – Boris Pistorius drasztikus szavakkal írta le a németországi biztonsági helyzetet, számolt be a Bild.

Egy ideje rendszeresen gyanús drónok repülnek a Bundeswehr katonai területei és laktanyái felett, különösen ahol a Bundeswehr az ukránokat képezi. A hadsereg már jó ideje tisztában van a problémával, de csak azután tettek az ügyért, mikor 2022 októberében Carsten Breuer tábornok, egykori területi vezetési parancsnok drónriadó-üzenetekkel volt elárasztva.

Egy gyors akció keretében Breuer kiképezte az egységet az HP 47 zavaró kezelésére. Az ilyen zavarók kényszeríthetik a drónokat leszállásra.

Az FDP védelmi szakértője, Marcus Faber a Bildnek elmondta, hogy rendszeresen észlelnek drónokat a Klietz katonai terület felett, ahol a Bundeswehr az ukránokat a Leopard–1 harckocsik használatára képezi. Más ingatlanok felett néha több drón is belép egyszerre a légtérbe. Ez egyértelműen szervezett, és erősen utal Oroszországra.

A Bundeswehr is Moszkvát gyanúsítja a dróntámadásokért, de egyelőre nem tudja bizonyítani, mivel még egyetlen drónt sem sikerült hatástalanítaniuk.

Faber beismerte, eddig nem sikerült egyetlen drónt vagy annak irányítóját sem azonosítani.

November 15-én a Bundeswehr megalapította a Drone Task Force-ot. A vezetője Wolfgang Jordan tábornok, aki a hadsereg parancsnokságától érkezett.

Hilmer államtitkár elmagyarázta a képviselőknek: az a feladat, hogy a csoportnak először tisztáznia kell a belügyminisztériummal, ki mit tehet a drónvédelemben. Meg kell vizsgálni, mely védelmi eszközök működnek, és mennyi idő alatt lehet őket beszerezni.

Két hónappal később még mindig nincsenek konkrét eredmények – jegyzi meg a Bild.

Kapcsolódó írásaink