Külföld

Times: Nagy-Britannia fegyverkészletei majdnem teljesen kimerültek Ukrajna miatt

Hasonló jelentést tett közzé még október elején a Telegraph

Nagy-Britannia fegyverkészletei majdnem teljesen kimerültek az Ukrajnába irányuló, csaknem két éve tartó szállítások miatt – jelentette a The Times. A brit lap azt is állította, hogy az Egyesült Királyság más nyugat-európai országokkal együtt igyekszik felpörgetni a fegyvergyártást a 2024-es amerikai elnökválasztás előtt – írta meg az oroszhirek.hu.

Times: Nagy-Britannia fegyverkészletei majdnem teljesen kimerültek Ukrajna miatt
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/Anadolu/Diego Herrera Carcedo

Miközben London 2022 februárja óta több mint 4,6 milliárd fontot (5,7 milliárd dollár) költött Kijev felfegyverzésére, Tim Radford tábornok, a NATO európai szövetséges főparancsnokának helyettese júliusban arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Királyság azt kockáztatja, hogy elveszíti státuszát az Egyesült Államok vezette katonai blokkban. A tábornok többek között a személyzeti hiányra hivatkozott.

A The Times egy névtelenül nyilatkozó ukrán katonai forrást idézett, aki szerint Nagy-Britanniának nem maradt adományozható fegyvere. A meg nem nevezett tisztviselő azonban hozzátette, hogy London továbbra is döntő szerepet játszik abban, hogy más országokat rávegyen arra, hogy fegyvereket szállítsanak Kijevnek.

A lap szerint, amely Rishi Sunak miniszterelnök irodájának egy meg nem nevezett munkatársára hivatkozik, Nagy-Britannia és több más nyugat-európai ország „pörgeti a fogaskerekeket” annak érdekében, hogy Ukrajna elegendő katonai készlettel rendelkezzen arra az esetre, ha egy új amerikai kormány úgy dönt, hogy visszatartja vagy drasztikusan csökkenti a védelmi támogatást.

Nagy-Britannia és más nyugati nemzetek állítólag arra törekszenek, hogy a konfliktust 2025-ig, és esetleg azon túlra is meghosszabbítsák, mondta a forrás, abban a reményben, hogy megfeszítik Oroszország erőforrásait, és végül engedményekre kényszerítik.

A The Times azt is állította, hogy egyre több ukrán kezd belefáradni a konfliktusba, és a lakosság körében feltehetően egyre nagyobb teret nyer az Oroszországgal kötendő tűzszünet gondolata. Ezt az érzést részben az Egyesült Államok és az EU politikai patthelyzete táplálja, amely miatt a Kijevnek szánt hatalmas összegű segélyek függőben vannak – írta a lap egy névtelen ukrán katonai forrásra hivatkozva.

Hasonló jelentést tett közzé még október elején a Telegraph, amely akkor egy meg nem nevezett magas rangú brit katonai tisztviselőt idézett, aki arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Királyság „körülbelül annyit adott át, amennyit megengedhet magának”.

Eközben még augusztusban Andrew Murrison brit parlamenti képviselő, aki a védelmi emberekért és családokért felelős parlamenti államtitkár-helyettes, felvetette azt az ötletet, hogy a brit hadsereg olyan jelölteket toborozhatna, akik olyan betegségekben szenvednek, mint az autizmus, az Asperger-szindróma és az ADHD. A törvényhozó komoly létszámhiányra hivatkozott, hozzátéve, hogy a probléma megoldása érdekében London esetleg a katonai állomány nyugdíjkorhatárát is meg akarja hosszabbítani.

Kapcsolódó írásaink