Külföld
Lyukas zsebbe ömlenek az eurómilliárdok? – ezt tudja felmutatni Ukrajna az adományozóknak
A nemzetközi adományozók júliusig már mintegy 230 milliárd eurónyi segélyt vállaltak

A legnagyobb sikerük, hogy az ukrán gazdaság a háború kitörését követő hónapokban ellenállónak bizonyult, és 2023-ban váratlanul gyors ütemben talpra állt. Fennáll azonban annak a veszélye, hogy a háború sújtotta ország támogatása idővel mind az Egyesült Államokban, mind Európában csökkenhet, ahogy a konfliktus egyértelmű katonai kimenetel nélküli patthelyzetbe kerül.
2024-ben az Egyesült Államokban és az Európai Parlamentben a donorkormányok feszült pénzügyi helyzete, valamint a 2024-es nagyszabású választások fokozzák a bizonytalanságot.
A Kijevvel való szolidaritás azonban 2024-ben is érvényesülni fog, már csak azért is, mert Európának és az Egyesült Államoknak nincs sok választása, illetve ez a szövetséges hatalmak számára ez egy magas hozamú befektetés.
A Kieli Világgazdasági Intézet, amely nyomon követi az Ukrajnának nyújtott támogatás minden formáját, becslése szerint a nemzetközi adományozók júliusig már mintegy 230 milliárd eurónyi segélyt vállaltak.
Ennek az összegnek csaknem a felét az európai országok és az Európai Unió intézményei ajánlották fel, és ennek mintegy 50 százaléka a kormány költségvetési szükségleteinek közvetlen finanszírozása volt. Az Egyesült Államok mintegy 70 milliárd euróval járult hozzá. Ennek kétharmada katonai segély volt. Az elkövetkező években még többre lesz szükség, akár a háború elhúzódik, akár Ukrajna újjáépül.
Nagy harc folyik a kongresszusban
A szövetségesek Kijevvel való szolidaritásának erejét azonban 2024-ben próbára teszi majd az amerikai elnökválasztás és a Vlagyimir Putyinhoz való hozzáállással kapcsolatos európai feszültségek. Az amerikai kongresszusban az Ukrajnának nyújtott támogatás politikai harcok tárgyát képezi. A novemberi második Donald Trump-elnökség lehetősége növeli annak kockázatát, hogy a támogatás teljesen megszűnik.