Külföld
Washington: a Szudánban harcoló felek háborús bűnöket követtek el
Az április közepe óta tartó harcok miatt több mint tízezren haltak meg, legalább 6,5 millióan kényszerültek elhagyni lakhelyüket

Washington fokozza a szudáni hadseregre és a Gyorsreagálású Támogató Erőkre (RSF) gyakorolt nyomást, hogy véget vessen a humanitárius válságot okozó harcoknak. Washington szerint az RSF és a szövetséges milíciák emberiesség elleni bűncselekményeket és etnikai tisztogatásokat követtek el – jelentette ki Blinken az amerikai külügyminisztérium közleménye szerint.
Az április közepe óta tartó harcok miatt több mint tízezren haltak meg, legalább 6,5 millióan kényszerültek elhagyni lakhelyüket.
„Az RSF és a szudáni fegyveres erők szükségtelen konfliktusának kiterjesztése súlyos szenvedést okozott az embereknek” – mondta Blinken.
„Azonnal vessenek véget a konfliktusnak, teljesítsék a nemzetközi humanitárius és emberi jogi előírások által meghatározott kötelezettségeiket, és számoltassák el azokat, akik az atrocitásokért felelősek” – szólította föl a feleket a külügyminiszter.
A vádak szerint a Gyorsreagálású Támogató Erők etnikai alapú mészárlást követtek el Nyugat-Dárfúrban, a kartúmi lakosok a pedig fosztogatással, szexuális erőszak elkövetésével és a civilek bebörtönzésével vádolják az RSF-et.
„A civileket levadászták és az utcán hagyták őket meghalni, az otthonaikat felgyújtották, és azt mondták, hogy nincs keresnivalójuk Szudánban” – mondta Blinken.
Eközben a szudáni hadsereg intenzív légi- és tüzérségi csapásokat hajtott végre azon lakónegyedek területén, amelyeket az RSF megszállt, ami a szakértők szerint a nemzetközi jog megsértésének minősül.
„A fogvatartottakat bántalmazták, néhányukat meg is ölték a szudáni hadsereg és az RSF fogolytáboraiban” – tette hozzá Blinken.
A hivatalos jelentés az Egyesült Államok külügyminisztériuma által vezetett részletes jogi eljárást és elemzést követően született, de nem jár automatikusan büntetőintézkedésekkel.
Washington döntése azután született, hogy a Szaúd-Arábia és az Egyesült Államok közvetítésével, a Szudánban harcoló felek közötti tárgyalások ismét megtorpantak, és a szudáni hadsereg és az RSF folytatták a harcot.
A Reuters beszámolt az RSF és szövetséges arab milíciái által idén Nyugat-Dárfúrban elkövetett etnikai indíttatású erőszakról. A jelentés feltárta, hogy az RSF és szövetségesei miként hajtottak végre hetekig tartó tömeggyilkosságot a masalit törzs ellen, amely során gyerekeket lőttek agyon, embereket saját házaikban gyújtottak föl, valamint nők és lányok ellen szexuális erőszakot követtek el.
Még november elején az RSF és az arab milíciák újabb etnikai gyilkosságokat hajtottak végre, amelynek túlélői elmondták a Reutersnek, hogy a masalit férfiakat elfogták és lelőtték, míg néhányukat fejszével és bozótvágókéssel ölték meg.
Az Egyesült Államok több körben vetett már ki szankciókat az áprilisban kitört szudáni harcok szereplőire. A szankciók célpontjában az RSF helyettes vezetője, volt szudáni tisztviselők, és a Washington által a konfliktus szításával vádolt cégek is állnak.
Az Egyesült Államok ugyanakkor ezidáig nem sújtotta szankciókkal közvetlenül a hadsereget és az RSF-et, annak ellenére, hogy az emberi jogi aktivisták felszólították Washingtont, hogy nevezze meg a feleket és állapítsa meg, hogy Nyugat-Dárfúrban népirtást követtek el.