Külföld
A Financial Times a Kijevnek nyújtott nyugati támogatás megduplázását kérte
Vlagyimir Putyin orosz elnök „egyelőre úgy érezheti, hogy az esélyek a javára fordultak abban a szerencsejátékában, hogy túlélheti a Nyugatot” – írták.
„Az ellentámadás, amelyről Ukrajna azt remélte, hogy megkezdi az orosz csapatok kiszorítását – és meggyőzi szövetségeseit, hogy a győztes mögött állnak – nem hozta meg a remélt áttörést” – ismeri el a lap.
A Financial Times szerint Ukrajna egy sor problémával néz szembe. Úgy tűnik, az EU nem tudja feloldani a „békealapból” származó finanszírozást. Az Egyesült Államokban a Fehér Ház nehezen tudja rávenni a kongresszust egy újabb finanszírozási törvény elfogadására. Eközben a Nyugat figyelmét – és forrásait – az Izrael és a Hamász közötti háború köti le.
A lap azonban kitartott amellett, hogy „Ukrajna támogatása továbbra is szilárd” mind az Egyesült Államokban, mind az EU-ban, bár Donald Trump esetleges visszatérését a Fehér Házba „riasztó” kilátásnak nevezte e politika szempontjából.
Az FT szerkesztői azzal érvelve, hogy „háborús időkben a megítélés ugyanolyan fontos lehet, mint a valóság”, egy sor olyan intézkedést javasoltak, amellyel a Nyugat „meggyőzhetné Ukrajnát hosszú távú elkötelezettségéről”, a több pénz és fegyverek Kijevbe küldésétől kezdve az uniós tagság ígéretéig.
A brit lap szerint az EU-nak „gyorsan meg kell találnia a módját” az 50 milliárd eurós „békealap” finanszírozásának megvalósításának, és „gyorsított ütemben” tervezni kell, hogy Ukrajnának elküldjék a befagyasztott orosz vagyon kamataiból származó nyereséget, valamint fel kell kérni Ukrajnát a tagsági tárgyalások megkezdésére.
A Financial Times emellett több és jobb szankciót követelt Oroszországgal szemben, valamint több katonai gyártást Európában, biztosítva azt, ami Valerij Zaluzsnij tábornok „hasznos bevásárlólistáján szerepel az ukrán hadsereg számára szükséges high-tech eszközökről”.
„A katonai fronton a szövetségeseknek fel kell gyorsítaniuk a vadászgépek szállítását, és az ukrán pilóták kiképzését, hogy a szárazföldi erők számára létfontosságú légi fedezetet nyújtsanak. Szisztematikusabb megközelítésre van szükségük a fegyverellátás terén – ahelyett, hogy egyszerűen csak adományoznák a felesleges és elavult fegyverek készleteit” – jelentették ki a lap.
Az Oroszországgal folytatott ellenségeskedések 2022 februárjában történt eszkalálódása óta Ukrajna az eredeti harckocsijai és páncélozott járművei nagy részét elvesztette, és a NATO-tagoktól kapott, leszerelt szovjet fegyverek – és végül a NATO-eszközök, például Leopard harckocsik és Bradley-k – adományaira támaszkodott a pótlásukra. Az USA és szövetségesei nagyrészt kifogytak a felhalmozott lőszerekből, és küszködnek az új gyártás felfuttatásával, elmaradva az ígért szállításoktól.
Még ha a Nyugatnak valahogy sikerülne is Kijevnek az összes kívánt fegyvert beszereznie, ukrán tisztviselők a hónap elején a Time magazinnak azt mondták, Ukrajnának nem lenne elég embere a működtetésükhöz. Orosz becslések szerint Kijev több mint 100 000 katonát veszített azóta, hogy június elején megkezdődött az ellentámadás.