Külföld

Eldőlt, teljesen átrendeződhet a német politika

Zászlót bont a német nemzeti baloldali populizmus, összeomolhat az eddigi szélsőbal. Wagenknecht azt is elárulta, mit gondol az AfD-ről

Sahra Wagenkecht, a németországi vonalas baloldal hangadó politikusa bejelentette: néhány párttársával otthagyja a Baloldal (Linke) pártot, és új mozgalmat indít. A sokak által régóta várt bejelentés és fejlemény átrendezheti a német pártpolitikát – írta a Mandiner.

Eldőlt, teljesen átrendeződhet a német politika
Sahra Wagenknecht
Fotó: AFP/DPA Picture-Alliance/Monika Skolimowska

A félig iráni származású, NDK-ban felnőtt politikusnő a keletnémet pártállam összeomlásának évében lépett be a kommunistákhoz, és az elmúlt három évtizedben is radikális és szokatalan lépéseiről és kijelentéseiről vált ismertté.

Már korábban eltávolodott saját pártja, a Linke fősodrától, és sokak szerint idő kérdése volt, mikor alapít új pártot az egyébként a német társadalom egy részében kifejezetten népszerű politikusnő.

Sahra Wagenknecht most bejelentette: kilenc képviselőtársával együtt otthagyja a Linke pártot, hogy saját pártot alapítson.

Wagenknecht bejelentésében leszögezte: a mostani szocdem–zöld–liberális „jelzőlámpa” kormánykoalíció a „legrosszabb a történelemben”.

Szerinte sok német el van bizonytalanodva, és dühből és kétségbeesésből a jobboldalra szavaznak.

A politikus kijelentette: „Azért döntöttünk egy új párt alapítása mellett, mert meg vagyunk győződve arról, hogy ami most zajlik, az nem folytatódhat, mert akkor tíz éven belül nem fogunk ráismerni a saját hazánkra”.

Wagenknecht kritizálta a német kormányzati energiapolitikát, miszerint úgy mondott le a kedvező energiaimportról, hogy nincs jelenleg megfelelő alternatíva. Kritizálta az Oroszország elleni szankciókat is, Gáza városát pedig „szabadtéri börtönnek” nevezte.

A baloldali politikus felszólalt a „szabályozatlan bevándorlás” ellen is, ami szerinte felelőtlenség. A migráció Wagenkneht szerint nem megoldás a világ szegénységére.

Nekiment a „vak ökoaktivizmusnak is”, szerinte ehelyett inkább jövőbe mutató technológiákat kellene fejleszteni.

Sahra Wagenknecht arról is beszélt: kutatások szerint a németek majdnem fele nem meri szabadon elmondani a saját véleményét.

Az AfD-vel kapcsolatban a politikus kijelentette: visszautasítja, hogy kijelentései hasonlítanak az AfD állításaihoz, s hozzátette: „Természetesen nem fogunk közösködni az AfD-vel”.

Wagenknecht új mozgalmával elindulna a jövő évi európai parlamenti választáson, aminek előkészítésére megalapított egy egyesületet, annak élére pedig az eddigi Linke-frakcióvezető, Amira Mohamed Ali került.

Wagenknecht és kilenc további szövetségi parlamenti képviselő kilépésével a Linke Bundestag-frakciója megszűnhet. Ha ez bekövetkezik, a pártnak sokkal kevesebb joga és forrása marad a parlamenti tevékenységre, és a háttérintézményeit is le kell építenie emiatt.

Kapcsolódó írásaink