Külföld

Lemaradt a kereszt az új ezerrubeles bankjegyről

Ezért mindet kivonják a forgalomból

Az orosz központi bank kivonta a forgalomból az új 1000 rubeles bankjegyet, miután egy ortodox pap aggályokat fogalmazott meg a bankjegy grafikája miatt, amelyről hiányzott a templom kupoláján lévő kereszt – írja az oroszhirek.hu.

Lemaradt a kereszt az új ezerrubeles bankjegyről
Képünk illusztráció
Fotó: NorthFoto

A bankjegyen szereplő kupola Kazany város központjában található, és azért nincs rajta kereszt, mert egy múzeum része, és már nem templom.

Pavel Osztrovszkij ortodox pap, aki több mint félmillió közösségi média követővel büszkélkedhet, ennek ellenére panaszkodott a vallási szimbólum hiánya miatt, és bírálta a bankjegy tervezőit.

A jegybank nem hivatkozott Osztrovszkij panaszára, amikor szerdán rövid közleményben jelentette be a bankjegy visszavonását, csupán annyit mondott, hogy „a módosított bankjegy kibocsátásának felfüggesztéséről döntött”, és hogy a bankjegy nem jutott széles körű forgalomba.

Az új 5000 rubeles (kb. 20 ezer forint) bankjeggyel együtt bemutatott 1000 rubeles (kb. 4000 forint) bankjegyet az orosz Nyizsnyij Novgorod városának és a Volgai Szövetségi Körzetnek szentelték. A bankjegy előlapján Nyizsnyij Novgorod ikonikus nevezetességei szerepeltek.

A bankjegy hátoldalán Ufa városának múzeuma, valamint a Tatár Köztársaság két turisztikai látványossága – a Szujumbike-torony és a Tatár Államiság Történetének Múzeuma – szerepelt.

Ez utóbbi, amely egy kereszt nélküli, egykori ortodox templom épületegyüttesében található, felkeltette Osztrovszkij figyelmét, akinek közel 175 ezer Telegram és mintegy 564 ezer Instagram követője van.

A javaslat vagy „a tervezők ostobaságának”, vagy „szándékos provokációnak” az eredménye – állította a pap a Telegram-csatornáján.

Hozzátette, hogy „nincs különbség, hogy az épület a valóságban hogyan néz ki, mivel a legtöbb ember, akitől azt várják, hogy használja a bankjegyet, nem ismeri a kazanyi Kreml [ahol a múzeum található] történetét”.

Az orosz ortodox egyház viszont „nagyon helyesnek” minősítve üdvözölte a központi bank döntését.

Vlagyimir Legojda egyházi szóvivő szerint az ortodox kereszt „polgáraink többségének vallási és kulturális identitását testesíti meg [és] természetes része országunk állami szimbólumainak”.

Kapcsolódó írásaink

Mit nem szabad az első randin?

ĀVannak olyan dolgok, amiket érdemes elkerülni, hogy a találkozás pozitív élmény legyen mindkét fél számára és legyen második randi is