Külföld

Biden közölte, hogy nem támogatja Gáza izraeli megszállását, de a bevonulás szükséges

Az amerikai elnök fogadkozott, hogy Izrael rendelkezésére bocsát mindent, amire szükségük van

Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy nem támogatja Gáza hosszú távú izraeli megszállását, de úgy véli, hogy az Izraeli Védelmi Erők „bevonulása” és „a szélsőségesek kiiktatása” „szükséges követelmény” lenne a zsidó állam biztonságának garantálásához – írja az oroszhierk.hu.

Biden közölte, hogy nem támogatja Gáza izraeli megszállását, de a bevonulás szükséges
Joe Biden: Sikereink óriásiak (Kár, hogy sokan nem így vélik...)
Fotó: AFP/Jim Watson

Az amerikai elnök fogadkozott, hogy Izrael rendelkezésére bocsát mindent, amire szükségük van a Hamász gázai fegyvereseinek felszámolásához, de nem számít arra, hogy az amerikai csapatok részt vennének bármilyen harci műveletben.

„Nem hiszem, hogy erre szükség lenne. Izraelnek az egyik legjobb harci ereje van. Garantálom, hogy mindent megadunk nekik, amire szükségük van” – mondta Biden a CBS 60 minutes című műsorának vasárnap adott interjújában.

Az Izraeli Védelmi Erők a hétvégén közölték, hogy befejezték egy „jelentős szárazföldi hadművelet” előkészületeit, amely magában foglal egy „közös és összehangolt támadást a levegőből, a tengerről és a szárazföldről” Gázában. Az amerikai főparancsnok reményét fejezte ki, hogy „az izraeliek mindent megtesznek, ami tőlük telik, hogy elkerüljék ártatlan civilek megölését”.

Biden azonban ragaszkodott ahhoz, hogy „alapvető különbség” van a Hamász fegyveresei által megölt izraeli civilek és a megtorló légicsapásokban elhunyt palesztinok között.

„Izrael egy olyan embercsoport ellen megy, amely olyan következményekkel járó barbárságot követett el, mint a holokauszt. Ezért úgy gondolom, hogy Izraelnek válaszolnia kell. A Hamász után kell mennie” – mondta az amerikai elnök, aki reményét fejezte ki, hogy az izraeliek mindent megtesznek annak érdekében, hogy elkerüljék ártatlan civilek megölését.

Izrael 1967-ben, az Egyiptommal, Jordániával és Szíriával vívott hatnapos háború során foglalta el Gázát, és csaknem 40 éven át tartotta megszállva 2005-ig, amikor is kivonta csapatait és telepeseit, de megtartotta a határok teljes ellenőrzését. 2006-ban a Hamász megnyerte a palesztin törvényhozási választásokat, és átvette az enklávé adminisztratív irányítását. Azóta a csoport többször is erőszakos összecsapásba keveredett Izraellel, ami kemény megtorlásokat váltott ki, de a legutóbbi brutalitáshoz nem volt fogható.

Arra a kérdésre, hogy támogatná-e Gáza újabb izraeli megszállását, Biden azt mondta, hogy szerinte ez nagy hiba lenne.

„Úgy gondolom, hogy… hiba lenne, ha… Izrael újra megszállná… Gázát – mondta, – de bemenni… kiiktatni a szélsőségeseket, a Hezbollahot északon és a Hamászt délen, ez egy szükséges követelmény”.

Az Egyesült Államok egy második repülőgép-hordozó armadát küldött a Földközi-tenger keleti részére, hogy nyomást gyakoroljon Iránra, a libanoni Hezbollahra és más palesztinbarát erőkre, hogy maradjanak ki az izraeli–gázai háborúból. Annak ellenére azonban, hogy számos amerikai tisztviselő találgatott Irán esetleges részvételéről abban a halálos támadásban, amelyet a Hamász fegyveresei hajtottak végre Izrael ellen, Biden elismerte, hogy „ezen a ponton” „nincs egyértelmű bizonyíték” arra, hogy Teherán tudott a támadásról, vagy segített a Hamásznak a támadás megtervezésében.

Kapcsolódó írásaink