Külföld

Lengyelország riasztórendszert létesített kalinyingrádi határán

Lengyelország riasztórendszert létesített a közte és Litvánia között fekvő orosz exklávéval, a Kalinyingrádi területtel közös, mintegy 200 kilométer hosszú határszakaszon – közölte Mariusz Kaminski lengyel belügyminiszter pénteken.

Lengyelország riasztórendszert létesített kalinyingrádi határán
Lengyelország riasztórendszert létesített a kalinyingrádi orosz exklávéval közös határán
Fotó: NurPhoto via AFP/Artur Widak

A tárcavezető Andrzej Duda államfővel együtt vett részt az északkelet-lengyelországi Ketrzynben az április óta épülő elektronikus határakadály irányítóközpontjának megnyitóján.

Varsó jelenleg stabilnak tekinti a lengyel-orosz határon fennálló helyzetet, „a jövő azonban különféleképpen alakulhat” – fogalmazott Kaminski. Kifejtette: Oroszország „nagyon agresszív, birodalmi politikát” folytat a vele szomszédos államokkal szemben, és nagyon magas e „nehéz szomszédságból” eredő lehetséges fenyegetések mértéke.

Különféle forgatókönyvekre kell készülni, a felkészülés egyik eleme az új elektronikus határakadály – húzta alá a miniszter.

Felidézte: Lengyelország lépésről lépésre biztosítja határait, a fehérorosz határon ennek keretében tavaly a migrációs nyomás miatt riasztórendszerrel felszerelt acélfalat emeltek.

Andrzej Duda elmondta, hogy a több mint 373 millió zloty (31,2 milliárd forint) költséggel létesített riasztórendszer elemei közé tartozik háromezer, különféle rendszerű kamera is.

Hangsúlyozta, hogy a határakadály a lengyel–orosz határ biztonságát növeli. Bár közvetlenül az Oroszországból jelenleg nem próbálkoznak illegális bevándorlók Lengyelországba jutni – ismerte el –, de Fehéroroszország az orosz kormányzattal együttműködve szervezi a Lengyelországba irányuló illegális migrációt. Utalva az ukrajnai háborúra, valamint arra is, hogy Oroszország „ellenségesen viszonyul Lengyelországhoz”, Duda leszögezte: Moszkva részéről „igazából mindenféle cselekvés elképzelhető”.

Az elnök felhívta a lengyeleket, hogy vegyenek részt a vasárnapi parlamenti választásokkal egy időben szervezett népszavazáson, amelynek négy kérdése közül az egyik a fehérorosz határon emelt acélkerítésről, egy másik pedig az illegális bevándorlók elosztását tartalmazó uniós menedékjogi paktumról szól.

Kapcsolódó írásaink