Külföld

Nógrádi György: A Nyugat egy komoly izraeli válaszcsapásnál el fog határolódni

A biztonságpolitikai szakértő szerint két- vagy akár háromfrontossá is szélesedhet a háború

Mikorra várható az izraeli invázió a Gázai-övezetben? Lehet-e még kegyetlenebb az arab–izraeli konfliktus annál, mint amilyen eddig volt? Többfrontos háborúra kényszerülhet-e a zsidó állam? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ Nógrádi György biztonságpolitikai szakértővel.

Nógrádi György: A Nyugat egy komoly izraeli válaszcsapásnál el fog határolódni
Nógrádi György
Fotó: Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő tisztelői és rajongói Facebook-oldal

– Mit gondol, mikor indulhat meg az izraeli támadás a Gázai-övezetben?

– A támadás akkor lesz, amikor az izraeli politikai vezetés úgy dönt. A probléma az, hogy ma a világ abszolút Izraelt támogatja addig, amíg nincs komoly vérontás. Már látszik, hogy az arab országok a harmadik világ jelentős része és Nyugat-Európa egy komoly visszacsapásnál, amely súlyos véráldozatokkal jár, el fog határolódni.

– Tulajdonképpen mindkét fél azt kommunikálta, hogy az összecsapás, ha sor kerül rá, minden eddiginél kegyetlenebb lesz. Ismerve az arab–izraeli háborúk történetét, hogy lehet a korábbiaknál is kegyetlenebb?

– Soha ennyi izraeli halott nem volt. Most eddig 1200–1300 halott van, ez egy óriási szám. Nyilván Izraelben a lakosság követeli a válaszcsapást, és a válaszcsapás hasonlóan brutális lenne, nem tud másmilyen lenni. De abban a percben az a szimpátia, ami Izrael mellett megvolt 48–72 órán keresztül, azonnal elkezd minőségileg csökkenni.

– És abban az esetben, hogyha Izrael behatol a Gázai-övezetbe, vajon mit lép a Hezbollah? Kiszélesedhet a báború?

– Kiszélesedő háború akkor van, ha a Hezbollah északon támad. A Hamasznak volt 2000–4000 rakétája a Hezbollahnak van 100-150 ezer. A Hezbollah ugyanúgy iráni támogatást kap anyagilag, fegyverek és minden egyéb tekintetében, ahogy a Hamász. Tehát jól fel van szerelve. Ha a Hezbollah támad, az izraeli hadsereg be fog menni Dél-Libanonba, de ez szörnyű nehéz helyzetet eredményezne, akkor kétfrontos háború lesz, és ha Ciszjordániánál is történik valami, akkor háromfrontos.

Kapcsolódó írásaink