Külföld

Kínai elemzők szerint az USA olajat önt a tűzre a Közel-Keleten

Az Egyesült Államok döntése, miszerint fegyvereket és hadihajókat küld Izraelnek a Hamász támadása után, „tovább szítja a feszültséget, és elhúzódó humanitárius válságot okoz” – mondták kínai elemzők a Global Times-nak. Szerintük Washington ugyanúgy félrekezeli a szóban forgó válságot, mint az ukrajnai háborút.

Kínai elemzők szerint az USA olajat önt a tűzre a Közel-Keleten
Kína szerint a nagyhatalmaknak a békén kéne dolgozniuk, nem a gyilkos indulatot szítani
Fotó: AFP/Said Khatib

Lloyd J. Austin amerikai védelmi miniszter vasárnap az USA támogatásáról biztosította a zsidó államot, valamint közölte, hogy a Gerald R. Ford repülőgép-hordozót és öt másik hadihajót a Földközi-tenger Izraelhez közeli részére vezényelte.

Amikor arra kérték, hogy kommentálja ezt a bejelentést, Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője egy hétfői tájékoztatón azt mondta: Kína úgy véli, hogy a párbeszéd és a tárgyalás az alapvető módja a kérdés megoldásának. „Felszólítjuk az összes felet, hogy a lehető leghamarabb szüntessék be a harcokat és állítsák le a háborút, hogy elkerüljék a helyzet további eszkalálódását és romlását” – fogalmazott.

Kínai megfigyelők szerint az elfogultság az USA szokásos gyakorlata a nemzetközi konfliktusok kezelésében, ami végül csak szítja a feszültséget. „Izrael már most is nagyobb katonai erővel rendelkezik Palesztinánál; ha az USA békét akar, akkor ahelyett, hogy egyoldalúan támogatja Izraelt, a helyzet megnyugtatására kellene lépéseket tennie” – mondta Tian Wenlin, a Jelenkori Nemzetközi Kapcsolatok Kínai Intézetének kutatója a Global Timesnak.

„Ebben a helyzetben nagyobb szükség van a közvetítésre, mint valaha, és az, hogy az USA tovább szítja a konfliktust, még több humanitárius válságot fog eredményezni. Ez a konfliktus szélesebb körre történő átterjedését is eredményezheti” – mondta Tian.

Liu Zhongmin, a Sanghaji Nemzetközi Tanulmányok Egyetem Közel-Keleti Tanulmányok Intézetének professzora úgy véli, hogy az amerikai hadihajók térségbe küldése „Izrael támogatásának szimbolikus kinyilvánítása”, és Irán elrettentését is célozza.

A Hamász-támadást a kínai megfigyelők általában az USA önző közel-keleti programja elleni tiltakozásnak tartják, amely figyelmen kívül hagyja a palesztin nép szükségleteit.

„Washingtonnak nincs szisztematikus politikája a Közel-Keleten. Szándékában áll csökkenteni a régióban való szerepvállalást, de attól is tart, hogy Kína és Oroszország kitölti majd a vákuumot; emellett a hegemóniája fenntartása érdekében érvényesíteni akarja a befolyását a Közel-Keleten” – mondta Liu.

Kínát mélyen elszomorítják az izraeli-palesztin konfliktus okozta polgári áldozatok. Mi is ellenezzük és elítéljük a civilek elleni erőszakot és támadásokat - jelentette ki Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője, hozzátéve: Peking álláspontja következetes.

„Úgy gondoljuk, hogy a legfőbb prioritás a tűzszünet megvalósítása, a háború leállítása és a béke mielőbbi helyreállítása. Elvárjuk továbbá, hogy a nemzetközi közösség érintett felei is szerepet vállaljanak és közösen dolgozzanak a helyzet lehűtésén” – mondta.

Az Egyesült Államok nem csak arra hajlamos, hogy minden konfliktusban állást foglaljon, de más országokat is arra kényszerít, hogy mellé álljanak. Ezt teszi a folyamatban lévő orosz–ukrán válsággal, és ugyanezt teszi a jelenlegi palesztin–izraeli konfliktussal is – ezt pedig már Sun Degang, a Fudan Egyetem Közel-Keleti Tanulmányok Központjának igazgatója állapította meg.

„Már az orosz–ukrán válságból meg kellett volna tanulnia mindenkinek, hogy a valamelyik oldalra állás soha nem jelent kiutat egy konfliktusból” – tette hozzá.

Kapcsolódó írásaink