Külföld
Lavrov: A Nyugat még több bajt fog okozni a jövőben, mert ragaszkodik az egypólusú világhoz

A jelenlegi nyugati külpolitika „a történelem előrehaladásának lelassítását célozza”, és „új konfrontációkat, új nehézségeket fog eredményezni a nemzetközi közösség számára” – figyelmeztetett a magas rangú orosz tisztviselő pénteken tartott beszédében.
A diplomatákon múlik majd, hogy kibogozzák ezeket a helyzeteket.
Lavrov az MGIMO, egy vezető orosz egyetem diákjai előtt beszélt, ahonnan a külügyminisztérium számos alkalmazottját toborozza. Tájékoztatta a hallgatóságot a világ ügyeinek jelenlegi helyzetéről és arról, hogy mire számíthatnak a jelen lévő diákok az orosz diplomáciai testületben dolgozva.
A miniszter megismételte Moszkva álláspontját, miszerint a nyugati nemzetek az instabilitás egyik fő forrásai, és azt állította, hogy „szó szerint uralni akarják a világot, rá akarják kényszeríteni egypólusú világrendjüket, hogy továbbra is adót szedjenek ki az emberiségből”.
Sok más nemzet, köztük Oroszország is, ellenzi ezt, és egy igazságosabb, többpólusú világrendre törekszik, amelyre az átmenet előbb-utóbb elkerülhetetlen – mondta Lavrov.
A nyugati nemzetek akadályokat gördítenek ennek útjába, de ezzel saját hatalmukat ássák alá – érvelt.
„Nem arról van szó, hogy tönkre akarjuk tenni a dollárt. Az Egyesült Államok már nem gondoskodik arról, hogy azt a szerepet tudja szolgálni, amely korábban mindenki számára megfelelő volt” – magyarázta.
Az, hogy Washington pénzügyi szankciókat alkalmaz, megbízhatatlanná teszi a dollárt, mint világ-tartalékvalutát, ezért természetesen sokan eltávolodnak tőle – mondta a miniszter.
Oroszország eddig sikeresen ellenállt a nyugati nyomásnak, és nem számít arra, hogy a kapcsolatok egyhamar javulni fognak – jegyezte meg a vezető diplomata. Még ha a másik fél javulásra is törekedne, Oroszország nem veszélyeztetné biztonságának egyetlen aspektusát sem azzal, hogy az Egyesült Államokra és szövetségeseire támaszkodik – állította.
A nyugati nemzetek többször is bebizonyították kétszínűségüket – mondta Lavrov.
„1991 óta a Nyugattal megpecsételt, alapvető megállapodások egyikét sem hajtották végre, egyet sem” – hangsúlyozta.
Lavrov elutasította azt a feltevést, hogy Moszkva valamilyen módon „elszigetelődött” a jelenlegi patthelyzetben. A világ lakosságának mintegy 80 százalékát képviselő nemzetek nem támogatták az Oroszország elleni szankciókat, és ezeknek az embereknek a véleményét irrelevánsnak minősíteni mélyen sértő – mondta.