Külföld
Nógrádi: Orosz nemzeti érdek, hogy a Wagner-csoport ne essen szét

– Tegnap este lezuhant a Wagner-csoport egyik repülőgépe a fedélzetén Jevgenyij Prigozsinnal. Mit lehet tudni jelenleg az ügyről?
– A repülőt a mai tudásom szerint egy föld-levegő rakétával lelőtték le. Négy fontos dolog van. Egy – azzal, hogy Prigozsin két hónappal ezelőtt puccskísérletet hajtott végre, a halálos ítéletét aláírta. Kettő – a világon mindenütt imádják az árulást, de gyűlölik az árulókat. Három – Prigozsin az utóbbi időben is többször kijelentette, ragaszkodik ahhoz, hogy kirúgják a védelmi minisztert, Sojgut, és a vezérkar főnökét, Geraszimovot. Ezek Putyin döntései, amelyhez neki a világon semmi köze. Négy – Prigozsin erejét végig az adta, hogy a harcosai harminc országban vannak jelen. Ezek zöme Fekete-Afrikában és Dél-Amerikában található, arany- és gyémántbányákkal. Putyinnak ki kellett találnia, hogyha Prigozsinnal bármi történik, akkor kit ültet a helyére, hogy ezeket biztosítsa. Még nincs hivatalos állásfoglalás a Kreml részéről, de nyilvánvalóan lesz, mert valamit mondani kell.
– Két hónappal a lázadás után nem elhamarkodott ez a merénylet?
– Azt csodálom, hogy eddig vártak. Prigozsin puccsának másnapján megmondtam, hogy nem kötnék rá életbiztosítást, ez bejött.
– Mi lesz most a magánhadsereggel? A puccs után úgy tűnt, nem kérnek a Kremlből.
– Három alternatívát mondott akkor a Kreml. Egy – menjenek haza, nem lesz bajuk. Kettő – álljanak be az orosz hadseregbe. Három – menjenek át Belaruszba. A Belarusz esetet Lukasenkával nyilvánvalóan egyeztették, mert különben Lukasenka önmagában semmit nem mer csinálni. Itt tartunk. Nyilvánvaló volt, hogy a hazamenetel az nem egy nagy perspektíva. Belaruszba átmenni szintén nehéz. Az orosz hadseregben szolgálni pedig egy óriási visszaminősítés lett volna anyagilag, morálisan, satöbbi. Tehát nyilvánvalóan a Wagner-csoport marad külföldön, csak a kérdés az, hogy Putyin az irányítást kinek adja át, mert Prigozsin helyett ezeket az embereket valakinek vezetnie kell a világ számos pontján. Ez a jövő kérdése. De nyilván ki van jelölve az utódja.
– Tehát nem feltételezi, hogy szét fognak széledni?
– Az orosz nemzeti érdek az, hogy ez a kiválóan képzelt csoport ne essen szét, ne tűnjön el, perspektívát kell nekik adni, de ezt Putyin megcsinálja.