Külföld
Prigozsin halálával elindult az összeesküvés-elméletek gyártása
A Wagner csoport jövője egyelőre bizonytalan
Prigozsin az orosz oligarchák egyike volt, aki szoros kapcsolatban állt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Sokan "Putyin séfjének" nevezték, mivel olyan éttermek és vendéglátóipari cégek tulajdonosa volt, amelyek a Kreml számára nyújtottak szolgáltatásokat. A Bellingcat, a The Insider és a Der Spiegel 2022-es vizsgálata szerint a tevékenysége "szorosan integrálódott" az orosz védelmi minisztériumhoz és annak hírszerző részlegéhez, a GRU-hoz.
Prigozsin legismertebb vállalkozása a Wagner-zsoldoscsoport volt, amely magánhadseregként működött, és orosz érdekeket szolgált ki különböző konfliktusövezetekben. A Wagner csoport tagjai részt vettek a kelet-ukrajnai háborúban, a szíriai polgárháborúban, a líbiai polgárháborúban, valamint több afrikai országban is. A zsoldosok tevékenységét az orosz kormány mindig tagadta, és azt állította, hogy magánvállalkozókról van szó.
Prigozsin cégei és munkatársai az Egyesült Államokban gazdasági szankciókkal és büntetőjogi vádakkal szembesültek, többek között az amerikai elnökválasztásba való beavatkozás miatt. Az Egyesült Királyságban 2023-ban is szankciók hatálya alá tartozó személy lett. Az FBI 2021-22-ben 250 ezer dollárig terjedő jutalmat ajánlott a Prigozsin letartóztatásához vezető információkért.
Prigozsin halálának híre sokkolta az orosz és nemzetközi közvéleményt. Egyes elemzők szerint a zsoldoscsoport vezetőjének elvesztése jelentős hatást gyakorolhat az orosz külpolitikára és befolyásra. Mások viszont úgy vélik, hogy Prigozsin csak egy báb volt Putyin kezében, és könnyen pótolható lesz. A Wagner csoport jövője egyelőre bizonytalan.
Sokan már elkezdték gyártani az összeesküvés-elméleteket, hogy Prigozsin halála nem volt véletlen.