Külföld

Két párt vezetője is jelezte a spanyol királynak kormányalakítási szándékát

Egy párt sem rendelkezik abszolút többséggel a parlamentben

Két parlamenti párt vezetője is jelezte VI. Fülöp spanyol királynak kedden, hogy amennyiben megkapja a felkérést, kész kormányt alakítani.

Két párt vezetője is jelezte a spanyol királynak kormányalakítási szándékát
Spanyol parlament
Fotó: AFP/Oscar Del Pozo

"Egy párt sem rendelkezik abszolút többséggel a parlamentben" - hangsúlyozta Alberto Núnez-Feijoó, a július végi választásokon győztes konzervatív Néppárt (PP) vezetője az uralkodóval folytatott megbeszélését követő sajtótájékoztatón.

Mint mondta, győztesként kötelessége megpróbálni megszerezni a törvényhozás többségnek támogatását miniszterelnökké választásához. Jelenleg sajátján kívül másik három párt támogatásával 172 mandátummal rendelkezik a szükséges 176-ból - tette hozzá.

A PP elnöke a Navarrai Népi Unió (U.P.N.) és a Kanári-szigeteki Koalíció (CCa) egy-egy képviselője mellett a VOX 33 fős frakciójának szavazataira is számíthat.

Alberto Núnez-Feijoó szerint az ország politikai stabilitásának megőrzésére jelenleg egy önálló néppárti kormány lenne a legjobb garancia.

"Csak egy lehetséges parlamenti többség van" - mondta Pedro Sánchez ügyvivő kormányfő, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE) főtitkára, miután egyeztetett a királlyal.

Érvelése szerint ugyan pártja másodikként végzett a választásokon, de miniszterelnökségéhez több támogató szavazatot tud összegyűjteni a parlamentben, mint a PP jelöltje. Példaként említette, hogy az új parlament elnöki posztjára is a szocialista jelölt került 178 vokssal.

VI. Fülöp spanyol király az alkotmány előírásának megfelelően meghallgatta a parlamenti pártok vezetőit, hogy felmérje a kormányalakítási esélyeket.

Dönthet úgy, hogy időt ad a pártoknak, és később újabb egyeztetési kört kezdeményez, de már most is felkérheti a jelöltek egyikét kormányalakításra. Utóbbi esetben a miniszterelnök-jelölt ismereti programját a parlamentben, amely azt megvitatja, majd szavaz róla.

Első körben a teljes, 350 fős alsóház abszolút többségének támogatásával lehet eredményes a voksolás, ha második kört kell tartani, akkor a jelenlévők többségének szavazata is elegendő a kormányfő megválasztásához.

Amennyiben mindkét kör eredménytelen, két hónap áll rendelkezésre egy új miniszterelnök-jelölt megválasztásához, ha ez nem sikerült, új parlamenti választásokat írnak ki.

Kapcsolódó írásaink