Külföld

Jelentősen megemelkedett idén az izraeli–palesztin konfliktus áldozatainak száma

Idén több mint 200 palesztin és csaknem 30 izraeli vesztette életét az izraeli–palesztin konfliktusban, többen, mint tavaly egész évben. Az áldozatok száma 2005 óta most a legmagasabb – közölte helyi idő szerint hétfőn az ENSZ közel-keleti megbízottja.

Jelentősen megemelkedett idén az izraeli–palesztin konfliktus áldozatainak száma
Izraeli katonák a megszállt ciszjordániai Dzsenín városában
Fotó: AFP/Ronaldo Schemidt

Tor Wennesland az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén kijelentette, hogy az erőszak fellángolását a független államra törekvő palesztinoknak a jövőt illetően egyre növekvő elkeseredettsége táplálja. Az a tény, hogy nem történt előrelépés a konfliktus politikai megoldásának irányában, „veszélyes vákuumot teremtett, amelyet mindkét oldalon a szélsőségesek töltenek be” – mondta.

Noha Wennesland szerint az izraeliek és a palesztinok tettek néhány lépést a helyzet stabilizálásának érdekében, de az egyoldalú akciók tovább szították az ellenségeskedést.

A közel-keleti megbízott kiemelte az izraeli telepek folyamatos bővítését, amely szerinte „a béke jelentős akadálya”, és a nemzetközi jogba ütközik. Példaként említette továbbá az izraeli telepesek támadásait, a palesztin házak lerombolását és az izraeli katonai akciókat a palesztin közigazgatási és rendőrségi ellenőrzés alatt álló ciszjordániai területen, ugyanakkor elítélte a „palesztin militáns tevékenységet” is.

Wennesland szerint a jelenlegi állapotokat a Palesztin Hatóság „törékeny” pénzügyi helyzete, valamint az ENSZ-ügynökségek, köztük az ENSZ palesztin menekülteket segélyező közel-keleti hivatalának (UNRWA) finanszírozási gondjai is súlyosbítják.

A Biztonsági Tanács ülésén elnöklő Linda Thomas-Greenfield amerikai nagykövet elítélte az erőszakot mindkét fél részéről, és azonnali lépéseket sürgetett. Megismételte: az Egyesült Államok támogatja a kétállami megoldást és a felek közötti „jóhiszemű párbeszédet”.

Dmitrij Poljanszkij, Oroszország helyettes ENSZ-nagykövete szerint a békefolyamat hosszú távú stagnálását súlyosbítják „Izrael folyamatos egyoldalú és jogszerűtlen intézkedései, amelyek visszafordíthatatlan helyzeteket teremtenek a térségben, meghiúsítva a palesztinok és az izraeliek közötti közvetlen tárgyalások újjáélesztésének kilátásait”.

Poljanszkij Izrael telepbővítésének „példátlan ütemét” nevezte a legnagyobb fenyegetésnek. Megismételte Oroszország felhívását, hogy a közel-keleti kvartett – az ENSZ, az Egyesült Államok, az Európai Unió és Oroszország – üljön össze „a békefolyamat újjáélesztése és a palesztin–izraeli közvetlen tárgyalások folytatása érdekében, a végső státusz kérdésében”.

Az orosz diplomata emellett „nagyon is időszerűnek” nevezte António Guterres ENSZ-főtitkárnak az év vége előtt várható látogatását a régióban.

Franciaország politikai koordinátora, Isis Jaraud Darnault szintén elítélte „a palesztin területek izraeli gyarmatosítását”, valamint a folyamatos izraeli rombolásokat, egyúttal azonban az izraeliek ellen elkövetett erőszakot is.

Kapcsolódó írásaink