Külföld

Az ENSZ BT elítélte a ciprusi békefenntartók elleni támadást

A békefenntartókra a ciprusi török biztonsági erők rendőrei és katonái támadtak rá

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa elítélte a világszervezet békefenntartói ellen Ciprus szigetén elkövetett pénteki támadást, amelyet az ENSZ ellenőrzése alá tartozó ütközőzónában engedély nélkül végzett építkezés akadályozása miatt indítottak ciprusi török biztonsági erők – közölte a világszervezet helyi idő szerint hétfőn.

Az ENSZ BT elítélte a ciprusi békefenntartók elleni támadást
ENSZ-békefenntartók sebesültek meg a ciprusi török biztonsági erőkkel történt összetűzésben
Fotó: Anadolu Agency via AFP/TRNC Foreign Ministry/Handout

Közleményében a tanács hangsúlyozta, hogy a békefenntartók ellen irányuló támadások a nemzetközi jog értelmében bűncselekménynek minősülhetnek, továbbá aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a ciprusi török fél engedély nélküli építkezésekbe kezdett az ENSZ ütközőzónáján belül.

Üdvözölte ugyanakkor, hogy a ciprusi török fél leállította az építkezéseket, eltávolította a felszereléseket és a személyzetet.

Szemtanúk szerint a békefenntartókra a ciprusi török biztonsági erők rendőrei és katonái támadtak rá, majd buldózerekkel elmozdították az ENSZ teherautóit, a betonoszlopokat és a szögesdrótkerítést is a szigetet kettészelő, az ENSZ ellenőrzése alatt álló területről. Fegyverhasználatra nem került sor.

A pénteki incidensben négy kéksisakos megsérült, és ENSZ-járművek is megrongálódtak – közölte hétfőn Stéphane Dujarric, António Guterres ENSZ-főtitkár szóvivője. Jelenleg a „helyzet nyugodt”, a sérült békefenntartókat pedig már kiengedték a kórházból. A misszió tárgyalásokat folytat a ciprusi török és görög féllel is, hogy kölcsönösen elfogadható, az ütközőzóna felügyeletével megbízott ENSZ-hatóságot is tiszteletben tartó megoldásban állapodjanak meg – fűzte hozzá.

Törökország külügyminisztériuma a múlt héten elítélte az ENSZ beavatkozását a ciprusi török „humanitárius” útépítési projektbe, és felszólította az általa részrehajlással vádolt szervezetet, hogy tartsa tiszteletben a ciprusi török szuverenitást.

A vita középpontjában a ciprusi török hatóságok által tervezett útszakasz megépítése áll, amely összekötné az ütközőzónában lévő Píla (törökül Pile) falut a sziget északi részével, tehát ENSZ-területen létesülne. Még három hasonló falu van a szigeten.

Az ENSZ már korábban aggodalmát fejezte ki ciprusi török hatóságok terve miatt, mert az felborítaná a status quót. A ciprusi török hatóságokkal megbeszéléseket tartottak a tervekről, ám a munkát már az ENSZ-szel való megegyezés előtt megkezdték.

Kapcsolódó írásaink