Külföld

A japán kormány szerint elharapódzott a zaklatási ügyek eltussolása a hadseregben

A magasabb rangú tisztek általában nem vesznek tudomást a molesztálásokról

Egyre többször tussolják el a katonaságnál történt szexuális zaklatási ügyeket, ráadásul magasabb rangú tisztek sem vesznek tudomást a molesztálásokról – közölte a japán hadseregben és a védelmi minisztériumban történt zaklatási eseteket vizsgáló szakértői testület pénteken.

A japán kormány szerint elharapódzott a zaklatási ügyek eltussolása a hadseregben
Képünk illusztráció
Fotó: NurPhoto via AFP/Jaap Arriens

A vizsgálatot a minisztérium rendelte el, miután egy volt katona nagy visszhangot kiváltó szexuális zaklatási ügye miatt panaszt tett az illetékes hatóságoknál.

A testület szerint a bejelentett esetek mintegy 80 százaléka hatalommal való visszaéléssel, 12 százaléka pedig szexuális zaklatással kapcsolatos.

A bejelentett 1325 esetből az áldozatok több mint 60 százaléka soha nem kért lelki tanácsadást a hadsereg vagy minisztérium pszichológusainál, mert nem bízott a rendszerben vagy félt a retorzióktól.

A testület szerint a megkérdezett négyszáz ember közül sokan, süket fülekre találtak, amikor segítséget kértek feletteseiktől. Sokakra nyomást gyakoroltak, vagy egyszerűen csak eltussolták az ügyüket.

A jelentésben felhívták a hadsereg és a minisztérium figyelmét arra, hogy fordítsanak kellő figyelmet a zaklatásokra, és vezessenek be olyan értékelési rendszert az elöljárói pozíciót betöltők számára, amely kiterjed a zaklatási ügyek kezelésére, például az áldozatok és tanúk megtorlással szembeni védelmének biztosítására.

„Annak érdekében, hogy olyan szervezetet hozzunk létre, amely nem tűri a zaklatást, határozott lépéseket fogunk tenni a jelentésben szereplő ajánlás alapján” – mondta Mikai Szatosi, a minisztérium személyzeti és oktatási irodájának vezetője.

A közelmúltban több kártérítési pert nyújtottak be a kormány ellen a volt és a szolgálatban lévő alkalmazottak közül, akik elmondása szerint szexuális zaklatási ügyeiket eltussolták vagy helytelenül kezelték.

Gonoj Rina volt katona tavaly nyilvánosan követelte, hogy a védelmi minisztérium vizsgálja ki újra az ügyét, mondván, számos alkalommal bántalmazta őt több katona, ami miatt végül feladta katonai pályafutását. Ügyét 2021-ben bizonyíték hiányában ejtette a japán hadsereg.

A katonaság tavaly szeptemberben belső vizsgálatot követően elismerte, hogy helytelenül kezelték a helyzetet, és bocsánatot kért a nőtől. A minisztérium decemberben leszerelte az érintett öt katonát, négy másik esetében pedig büntetést szabott ki.

Kapcsolódó írásaink