Külföld

Orosz-nyugati tengeri háborútól tart a NATO volt parancsnoka

A fekete-tengeri török, román és bolgár NATO-hadiflották együtt erősebbek az ott állomásozó oroszoknál

Moszkva egy NATO-val való közvetlen háborút kockáztat azzal, hogy a nemzetközi vizeken tartóztat fel hajókat Ukrajna blokádja érdekében – figyelmeztet James Stavridis volt amerikai admirális, a NATO korábbi európai parancsnoka - írta meg a Mandiner.

Orosz-nyugati tengeri háborútól tart a NATO volt parancsnoka
képünk illusztráció
Fotó: Yulii Zozulia / NurPhoto / NurPhoto via AFP

James Stavridis a Politicónak nyilatkozott arról, hogy egyre fokozódik egy közvetlen háború esélye Oroszország és a NATO között. A volt amerikai admirális, aki 2009 és 2013 között a NATO európai parancsnoka volt, úgy véli, hogy a Fekete-tengeren történő fejlemények arra sarkallhatják Ukrajna szövetségeseit, hogy beavatkozzanak a blokád alá vett ország oldalán a konfliktusba.

Stavridis kifejtette: „Oroszország fekete-tengeri, nemzetközi vizeken végrehajtott akciói fokozzák annak kockázatát, hogy tengeri háború törjön ki a NATO és Oroszország között”. Szerinte a NATO „nem fog fegyvereket és pénzt adni Ukrajnának csak azért, hogy aztán azt lássa, hogy Oroszország megfojtja az országot egy illegális blokáddal”.

Mint a Politico emlékeztet: kedden az orosz erők figyelmeztető lövéseket adtak le a Şükrü Okan nevű, palaui zászló alatt közlekedő, az ukránok által töröknek nevezett teherhajóra Törökország partjai közelében. Stavridis admirális szerint ez az akció már-már kalózkodásnak számít. Úgy látja, ha Oroszország folytatja a nemzetközi hajók zaklatását, akkor a NATO „humanitárius korridort” hozhat létre számukra, NATO-hadihajókkal a vizeken és járőröző katonai repülőgépekkel a légtérben.

Stavridis figyelmeztetett: szerinte a fekete-tengeri török, román és bolgár NATO-hadiflották együtt erősebbek az ott állomásozó oroszoknál.

Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára a napokban arról beszélt: „Veszélyes és eszkalációhoz vezető akciókat” folytat Oroszország a Fekete-tengeren, ami miatt a NATO fokozza jelenlétét, ellenőrzési tevékenységét a térségben, beleértve a repülős járőrözést és a drónok használatát.

Kapcsolódó írásaink