Külföld

A harcok leállítását sürgették az ENSZ és segélyszervezetek közös felhívásukban

Az ENSZ Emberi Jogi Hivatala szerint eddig négyezernél is több halálos áldozatot követelt a konfliktus, köztük civilek százaival

A szudáni harcok leállítását sürgette az ENSZ mintegy húsz ügynöksége és segélyszervezetek kedden Genfben közzétett közös felhívásukban.

A harcok leállítását sürgették az ENSZ és segélyszervezetek közös felhívásukban
A harcok leállítását sürgették az ENSZ és segélyszervezetek közös felhívásukban (képünk illusztráció)
Fotó: AFP

„Vessenek véget a harcnak. Védjék a civileket. Engedjenek biztonságos és akadálymentes hozzáférést nekünk” – olvasható a humanitárius szervezeteknek a szudáni konfliktus szereplőihez intézett felszólításban. Mindehhez egy figyelmeztetést is csatoltak, amely szerint a polgári lakosság, a segélyszervezetek munkatársai, a civil tulajdon és infrastruktúra elleni támadások, valamint a humanitárius segélyek fosztogatása háborús bűncselekményekkel érhetnek fel.

Szudánban április közepén robbantak ki a harcok Abdel Fattáh al-Burhán elnök és az egykori alelnöke, Mohamed Hamdan Dagalo által irányított Gyorsreagálású Támogató Erők (RSF) között. Azóta főként a fővárosra és térségére, valamint a nyugati Dárfúr régióra összpontosulnak a harci cselekmények.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) kedden ismertetett jelentése szerint több mint 4,3 millió ember kényszerült elhagyni otthonát a harcok miatt. Ebből 3,2 millióan Szudán határain belül próbáltak biztonságosabb helyre menekülni, míg 1,1 millióan külföldön, lényegében a környező államokban kerestek menedéket.

Az ENSZ és jogvédők is emberi jogi jogsértések elkövetésével vádolják a feleket. Helyi lakosok állítása szerint az RSF a fővárosban lakásokat sajátít ki, hogy műveleti bázisként használja őket, míg a kormányhadsereg lakónegyedekre mér légi- és tüzérségi csapásokat.

Az ENSZ Emberi Jogi Hivatala szerint eddig négyezernél is több halálos áldozatot követelt a konfliktus, köztük civilek százaival.

A segélyszervezetek kifogásolták, hogy dacára az erőszaknak, a menekültek tömegének és az élelmezési válságnak, a nemzetközi közösség eddig mindössze 27 százalékát biztosította annak a több mint hárommilliárd dollárnak, amelyet Szudán és a menekülteket befogadó országok segélyezésére igényeltek.

Margaret Harris, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szóvivője egyenesen úgy fogalmazott, hogy a világ fittyet hány a sürgős szükségletekre.

Kapcsolódó írásaink