Külföld

Jogászok és szemtanúk tömeges őrizetbe vételekről számoltak be Etiópiában

Etiópiában a hatóságok több ezer embert vettek őrizetbe törvénytelenül azóta, hogy a kormány szükségállapotot hirdetett az ország északi részén lévő Amhara régióban, ahol kormánykatonák és milicisták csaptak össze – derült ki az Etiópiai Emberi Jogi Bizottság nevű civil szervezet hétfői bejelentéséből.

Jogászok és szemtanúk tömeges őrizetbe vételekről számoltak be Etiópiában
Képünk illusztráció
Fotó: AFP/Picture-Alliance/dpa/Frank May

A szervezet jogászai és aktivistái szerint több száz, akár több ezer, amhara nemzetiségű embert vehettek őrizetbe Amhara szövetségi tartomány mellett a fővárosban Addisz-Abebában is, ahol szintén szükségállapot lépett érvénybe.

Nevük elhallgatását kérő jogászok úgy tudják, az őrizetbe vetteket , akiket olykor az utcán fognak le, rendőrőrsökön, iskolaépületekben tartják fogva.

Szemtanúk szerint az őrizetben lévők nagy része fiatal férfi.

A szövetségi kormány pénteken azt közölte, az addisz-abebai szükségállapot keretében 23 embert tartóztattak le. Köztük van egy ismert ellenzéki képviselő, Krisztian Tadele is, jóllehet az ország törvényei értelemében a parlamenti képviselők mentelmi jogot élveznek.

A kormány részéről egyúttal leszögezték: az említett 23 emberen kívül senkit nem tartanak fogva, az őrizetbe vételekről szóló hírek hamisak.

Az afrikai ország második legnagyobb régiójának számító Amharában, ahol egyébként már az év eleje óta tüntetnek a kormány politikája ellen, a hadsereg és a korábban vele szövetséges FANO milícia összecsapásai miatt hirdettek szükségállapotot augusztus elején.

Az Etiópiai Emberi Jogi Bizottság a hét végén felszólította a kormányt, korlátozza a szükségállapot idejét egy hónapra, és csak arra a térségre, ahonnan az erőszakcselekményeket jelentették.

Az etióp parlament várhatóan a nap folyamán ül össze, hogy szavazzon a szükségállapot során végrehajtandó intézkedésekről, a többi között az őrizetbe vételekről és a kijárási tilalomról.

Kapcsolódó írásaink