Külföld

Figyelmeztetést adtak ki az Európába készülőknek

A kullancsok által terjesztett krími-kongói vérzéses lázra (CCHF) figyelmeztetik az Európába készülő briteket, miután egy 27 éves nő belehalt a szemvérzéses tünetekkel is járó betegségbe – írta meg a Bors-online.

Figyelmeztetést adtak ki az Európába készülőknek
A CCHF tünetei közé tartozik a láz, izomfájdalom, szédülés, fényérzékenység és rosszullét
Fotó: Northfoto

A 27 éves nő Észak-Macedóniában elkapta a kullancsok által terjesztett krími-kongói vérzéses lázat (CCHF). Az Egészségügyi Világszervezet szerint a fertőzöttek 40 százalékára is végzetes lehet a betegség.

A hatóságok jelenleg is az áldozat kontaktkutatásán dolgoznak, mivel a CCHF vérrel vagy testnedvekkel terjed az emberek között.

Úgy vélik, hogy a nő azután kapta el a súlyos fertőzést, hogy július 19-én megharapta egy kullancs, amikor az ország keleti régiójában, Stipben járt. Az Észak-Macedón Köztársaság Közegészségügyi Intézete jelentése szerint a nőt négy nappal később már kórházba is kellett szállítani. Az áldozatnál influenzaszerű tünetek jelentkeztek, amelyek gyorsan súlyosbodtak. A CCHF tünetei közé tartozik a láz, izomfájdalom, szédülés, fényérzékenység és rosszullét. Ez szervi elégtelenséghez és belső vérzéshez vezethet. A nő július 27-én halt meg.

A szakértők úgy vélik, hogy a klímaváltozás következtében a szokásos területein kívülre kerülhet a betegség. A WHO május óta a kilenc kiemelt betegség egyikeként tartja számon a lakosságot fenyegető veszély szempontjából. James Wood, vezető Cambridge-i szakértő szerint, hogy a CCHF idővel a kullancsokon keresztül az Egyesült Királyságba is eljuthat.

Mik a krími-kongói vérzéses láz tünetei?

A vírus tünetei közé tartozik a fejfájás, magas láz, hát- és ízületi fájdalom, gyomorfájás és hányás. A vörös szemek, a kipirult arc, valamint a vörös torok és a petechiák (vörös foltok) a szájpadláson is gyakoriak. Súlyos esetekben sárgaság és hangulatingadozások is előfordulhatnak. A betegség előrehaladtával nagy kiterjedésű, súlyos véraláfutások, súlyos orrvérzés jelentkezik.

Hogyan terjed?

A WHO szerint az emberről emberre történő átvitel a fertőzött személyek vérével, váladékával, szerveivel vagy más testnedveivel való szoros érintkezés következtében történhet.

Aggasztó, hogy jelenleg nem áll rendelkezésre vakcina sem a betegséggel fertőzött emberek, sem az állatok számára.

A CCHF kullancscsípés útján, vagy közvetlenül a vágás után a fertőzött állatok vérével vagy szöveteivel való érintkezés útján terjed az emberekre. A CCHF gazdái között a vadon élő és háziállatok, például szarvasmarhák, juhok és kecskék széles köre megtalálható. A WHO szerint a megbetegedések többsége az állattenyésztésben dolgozó emberek, mezőgazdasági dolgozók, vágóhídi dolgozók és állatorvosok körében fordult elő – írja a Mirror.

Objektum doboz

Kapcsolódó írásaink