Külföld

Párizs: befejeződött a francia állampolgárok kimenekítése

Befejeződött a francia állampolgárok kimenekítése Nigerből – jelentette be csütörtökön a francia védelmi minisztérium.

Párizs: befejeződött a francia állampolgárok kimenekítése
Emberek érkeznek Nigerből és más célállomásokról a párizsi Charles de Gaulle repülőtérre
Fotó: MOHAMAD SALAHELDIN ABDELG ALSAYE / ANADOLU AGENCY / ANADOLU AGENCY VIA AFP

„Összesen 1079, francia, illetve más európai állampolgárt menekítettünk ki” – közölte a korábban Twitterként ismert X közösségi oldalon a tárca vezetője, Sébastien Lecornu. A francia külügyminisztérium azt közölte, 577 francia állampolgár hagyta el Nigert.

Párizs kedden jelentette be, hogy a július 26-i puccs után – amelynek során katonák egy csoportja erőszakkal elmozdította hatalmából Mohamed Bazoum nigeri elnököt – evakuálja állampolgárait a Száhel-övezetben található országból.

A francia állampolgároknak küldött külképviseleti üzenet szerint „a mentőakciót (...) előzetesen egyeztették a nigeri erőkkel is”.
A puccs után őrizetbe vett Mohamed Bazoum nigeri elnök azonnali szabadon bocsátására szólított fel csütörtökön Joe Biden amerikai elnök, egyúttal kiemelte: az afrikai ország vezetésének tiszteletben kell tartania a demokratikus értékeket.

Biden a nigeri függetlenség 63. évfordulója alkalmából kibocsátott közleményében egyúttal sürgette az afrikai ország vezetését, „őrizzék meg a nehezen kivívott demokráciát”.

„A nigerieknek joguk van megválasztani vezetőiket. Ezt meg is tették, egy szabad és tisztességes választás útján, amelynek eredményét tiszteletben kell tartani” – áll a közleményben, amelyben az elnök az alkotmányos rend tiszteletben tartását is kiemelte.
Niger – amelyet egyébként Antony Blinken amerikai külügyminiszter márciusban keresett fel – hagyományosan a nyugati államok szövetségesének számít. Niamey, a volt francia gyarmat fővárosa, különösen szoros kapcsolatot ápol Párizzsal, amely mintegy 1500 katonát állomásoztat az országban, a kontingens feladata a nigeri kormány terrorizmus elleni harcának támogatása.

A július 26-i puccsot követően Párizs és Niamey kapcsolatai válságba jutottak, a hatalomátvétel után támadás érte Franciaország niamey-i nagykövetéségét is, Párizs pedig az országban élő francia állampolgárok evakuálása mellett döntött.
Az Egyesült Államoknak szintén van egy légi bázisa Nigerben, ahonnan dróntámadásokat hajt végre a térségben aktív dzsihadisták ellen, valamint figyelemmel kíséri a szélsőséges iszlamista csoportok működését.

Mindeközben több százan vonultak utcára az ország fővárosában a függetlenség napja alkalmából, helyszíni beszámolók szerint az emberek a puccsot éltették, és a tömegben orosz zászlók is előkerültek. A tömegben többen azt kiabálták, hogy „Le Franciaországgal! Le az EU-val!”.

Ünnepi beszédében Abdourahamane Tiani tábornok, a junta vezetője felszólította a demonstrálókat, „álljanak ki a béke mellett”.

Kapcsolódó írásaink