Külföld
A CNN bemutatta a krími híd elleni merénylethez használt ukrán drónokat
Az incidensre válaszul Moszkva fokozta az Odessza kikötővárosban lévő ukrán katonai létesítményekre mért csapásokat

Az amerikai tévécsatorna vasárnapi beszámolójában azt állította, hogy az ukrán tisztviselők nagy erőfeszítéseket tettek annak érdekében, hogy elrejtsék a bázis részleteit, amely állításuk szerint egy „titkos tó” partján található. Ennek ellenére riportereiknek mégis engedélyezték, hogy filmezzék a tengeri drónokat.
A drónok fejlesztője, „aki névtelenséget kért”, azt mondta a csatornának, hogy a hajókon csak az ukrajnai konfliktus 2022. februári kirobbanása után kezdtek el dolgozni, hozzátéve, hogy azokat Kijev tervezte és gyártotta.
A CNN leírása szerint a drónok öt méter hosszú, akár 1000 kilogramm súlyú hajók, amelyek robbanótöltete akár 300 kilogramm is lehet, hatótávolságuk 800 kilométer, maximális sebességük pedig 80 km/óra. Ezek a drónok – tette hozzá – „egyre inkább lehetővé teszik az ukránok számára, hogy támadják és megfigyeljék az oroszokat a Fekete-tengeren és a Krím félszigeten”.
A csatorna forrásai azt állították, hogy Kijev e drónok segítségével támadásokat intézett a Krími híd ellen e hónap elején, valamint az orosz fekete-tengeri flotta kulcsfontosságú bázisául szolgáló Szevasztopol kikötőváros ellen még tavaly októberben.
A csatorna felvételeket is megosztott az utóbbi támadásról, amelyeket az egyik tengeri drónról rögzítettek, amint az egy orosz hadihajónak tűnő hajót próbált megközelíteni a lövések közben. A moszkvai védelmi minisztérium akkor azt mondta, hogy Kijev „terrortámadást” kísérelt meg a Fekete-tengeri Flotta ellen, aminek következtében kisebb károk keletkeztek egy vonóhálós hajóban.
Időközben a hónap elején a krími híd elleni ukrán dróntámadás megrongálta az úttest egy szakaszát, és megölt egy orosz házaspárt, tizenéves lányukat pedig megsebesítette. Vlagyimir Putyin elnök brutálisnak és katonai szempontból értelmetlennek nevezte a támadást, mivel az infrastruktúrát már nem használják harci eszközök szállítására.
Az incidensre válaszul Moszkva fokozta az Odessza kikötővárosban lévő ukrán katonai létesítményekre, köztük a haditengerészeti drónok gyártására és tárolására használt létesítményekre mért rakétacsapásokat.