Külföld
A francia elnök óva int az „új imperializmustól” a csendes-óceáni térségben
A francia fejlesztési ügynökség a következő öt évben kétszázmillió eurót szán a térségre segélyek és kölcsönök formájában

„Az indiai-csendes-óceáni térségben, különösen Óceániában, új imperializmus van születőben, és egy olyan hatalmi logika, amely sok állam szuverenitását fenyegeti” – hangsúlyozta Port-Vilában, hozzátéve, hogy gyakran a legkisebbek és a legkiszolgáltatottabbak vannak a legnagyobb veszélyben.
A francia elnök rámutatott: a térségbeli országok szuverenitását és függetlenségét elsősorban a nagyhatalmak kizsákmányoló magatartása fenyegeti, amelyre példa egyebek között az illegális halászat és a fejlődést bénító uzsorahitelek. Macron név szerint egyetlen nagyhatalmat sem említett.
Az Egyesült Államok és Kína között versengés folyik a befolyásért a térségben. Peking a régió országaiban is infrastrukturális befektetésekkel igyekszik egyre nagyobb befolyásra szert tenni, Washington pedig elkezdte újra megnyitni a hidegháború óta ott bezárt nagykövetségeit.
Franciaországnak több tengerentúli területe is van ebben a régióban – sőt, az egyetlen európai ország, amelynek van ott külbirtoka –, ilyen például Francia Polinézia. Ottani különleges gazdasági övezetének kiterjedése pedig kilencmillió négyzetkilométer. Franciaország Indiával és más térségbeli országokkal kötött szövetséget a kínai törekvések ellensúlyozására.
Az elnök elismerte hazája múltbéli kizsákmányoló magatartását is, azt, hogy szenvedést okozott a helyieknek, és hogy emberkereskedelem is folyt ott. Kiemelte, hogy ellenben Párizs ma más szerepet akar ott játszani, alternatívát nyújtani az országoknak, hogy ne váljanak annyira függővé valamely nagyhatalomtól. Bejelentette, hogy a francia fejlesztési ügynökség a következő öt évben kétszázmillió eurót szán a térségre segélyek és kölcsönök formájában, amely ötszöröse az előző öt évben ott elköltött összegnek.
Macron csütörtök este tovább utazik Pápua Új-Guineába.