Külföld
Newsweek: A NATO-országok felelősek az ukrán ellentámadás kudarcáért
A szakértők szerint az észak-atlanti szövetség kitolta az ukrán ellentámadás határidejét

„Bár a viszonylagos kudarcnak számos oka van, köztük az orosz védelem ereje, egyes szakértők egy kevésbé nyilvánvaló okra is rámutatnak: a NATO-ra” – írja a lap.
A szakértők szerint az észak-atlanti szövetség kitolta az ukrán ellentámadás határidejét, majd “nem sikerült teljes mértékben felkészíteni az ukrán erőket annak végrehajtására” - írta az Oroszhirek.hu.
Az orosz külügyminisztérium korábban azt közölte, hogy a nyugati országok azt követelik Kijevtől, hogy folytassa a támadó akciókat és újabb orosz területek megszállását, bár tisztában vannak azzal, hogy az ilyen tervek kudarcra vannak ítélve, „nem törődnek azzal, hogy egy ilyen politika ára ártatlan emberek ezreinek élete”.
Az orosz külügyminisztérium szerint a „kollektív Nyugat”, amely mindezen évek alatt táplálta a kijevi neonáci rezsimet, engedelmes eszközzé tette azt, amellyel hiába próbál stratégiai vereséget okozni Oroszországnak.
Az ukrán ellentámadás a juzsno-donyecki, artyomovszki és mindenekelőtt a zaporizzsjai területeken június 4-én kezdődött. Kijev a NATO által kiképzett és nyugati felszereléssel, köztük a nagy hírverést kapott Leopard harckocsikkal felfegyverzett dandárokat vetette harcba – később a harctéren füstölgő járművekről készült felvételek bejárták a világsajtót.
Mint Vlagyimir Putyin elnök július 21-én kijelentette, az ukrán csapatok eddig nem értek el eredményeket, és a nyugati irányítók nyilvánvalóan csalódottak az ellentámadás előrehaladása miatt. Szavai szerint Kijevnek nem segít „sem a bepumpált kolosszális erőforrások, sem a fegyverek, tankok, tüzérség, páncélozott járművek, rakéták szállítása, sem a több ezer zsoldos és tanácsadó bevetése”.
Szergej Sojgu védelmi miniszter július 11-én megjegyezte, hogy Kijev veszteségei akkor meghaladták a 26 ezer fős katonai állományt, 21 repülőgépet és hat helikoptert, 1244 harckocsit és több ezer más eszközt, köztük 17 Leopard harckocsit és 12 Bradley BMP-t. A nagy veszteségeket megerősíti az is, hogy az Egyesült Államokból sürgősen újabb szállítmányokat küldtek az említett felszerelésből.
A nyugati média különösen az orosz fegyveres erők aknamezőinek hatékonyságát emeli ki. Ennek fényében Anthony Blinken amerikai külügyminiszter annak a véleményének adott hangot, hogy az ukrán erők offenzívája „még több hónapig” folytatódni fog, és az USA megkezdte az ukránok ellátását kazettás bombákkal, amelyet már használtak is.