Külföld

Az indiai elnök hosszú idő után megszólalt a Manipur államban zajló etnikai összecsapások ügyében

Narendra Modi indiai miniszterelnök megtörte a több mint két hónapja tartó hallgatását, és nyilatkozott a Manipurban történt halálos etnikai összecsapások ügyében csütörtökön.

Az indiai elnök hosszú idő után megszólalt a Manipur államban zajló etnikai összecsapások ügyében
Narendra Modi, India miniszterelnöke először szólalt meg a Manipurban történt halálos etnikai összecsapások ügyében
Fotó: AFP

A közösségi médiában szerdán este kezdett el terjedni egy videó, amelyen fiatal férfiak egy csoportja látható, amint két nőt bántalmaznak és egy mezőre vonszolnak. A felvétel nagy felháborodást váltott ki Indiában, és annak ellenére elterjedt, hogy a hatóságok erősen korlátozták az internetet a térségben, az újságírókat pedig kitiltották az államból.

„A bűnösöket nem kíméljük. Ami Manipur lányaival történt, azt soha nem lehet megbocsátani. A szívem tele van fájdalommal és dühvel” – mondta Modi újságíróknak.

Az indiai miniszterelnök felszólította az államok kormányfőit, hogy gondoskodjanak a nők biztonságáról, és kijelentette, hogy ez az eset „minden civilizált ember számára szégyenletes”.

A Mianmarral határos Manipur szövetségi államban zajló, május elején kitört konfliktus hátterében etnikai és vallási okok húzódnak meg: a keresztény őslakosok az ellen tiltakoznak, hogy a többségi hindu meitei népcsoport – ahová egyébként a szövetségi miniszter is tartozik – a kormánytól megkapja a védett törzs státuszát. Az ilyen népcsoportok számára bizonyos számú helyet fenntartanak a kormányzati állások, valamint felsőoktatási helyek betöltésénél.

Az indiai kormány több ezer katonát küldött az államba, felfüggesztették az internet működését, és a rendkívüli helyzet miatt tűzparancsot adtak ki. A legutóbbi hivatalos adatok szerint az összecsapásokban már több mint 130-an vesztették életüket és 600 ezernél is többen kényszerültek lakhelyük elhagyására.

A 3,7 milliós Manipur állam lakóinak 53 százaléka tartozik a hindu meitei népcsoporthoz, a népesség többi része különböző helyi törzsekből tevődik össze. A 2011-es népszámlálás adatai szerint a szövetségi államban a legnagyobb felekezeteket a hinduk és a keresztények alkották, utóbbiak között a katolikusok mintegy 100 ezer fővel kisebbségnek számítanak.

Biren Szing manipuri kormányfő a Twitter-oldalán jelentette be, hogy az állami rendőrség megtette az első letartóztatást az ügyben.

„Jelenleg alapos nyomozás folyik, és szigorúan fellépünk minden elkövető ellen, beleértve a halálbüntetés lehetőségének mérlegelését is. Tudatosítani kell, hogy az ilyen szörnyű tetteknek egyáltalán nincs helye a mi országunkban és társadalmunkban” – közölte Szing.

Több magas rangú indiai politikus is élesen elítélte a támadást. A két megtámadott nő már biztonságban van egy menekülttáborban.

Indiában sok helyen a mai napig az ősi kasztrendszer szerint élnek, és az országban a nők elleni erőszak nem szokatlan jelenség, amely kiváltképp az alsóbb kasztokból származó nőket sújtja.

A múlt héten az Európai Parlament elfogadott egy állásfoglalást, amelyben felszólította az indiai hatóságokat, hogy tegyenek lépéseket az manipuri erőszakos cselekmények megfékezésére, és védjék meg a vallási kisebbségeket, különös tekintettel a keresztényekre. Az indiai külügyminisztérium azonban elítélte az állásfoglalást, és az ország belügyeibe való „beavatkozásnak” nevezte azt.

Kapcsolódó írásaink