Külföld

„Ukrajnának világos jövőképet kell kapnia NATO-tagságát illetően”

Reményét fejezte ki Zuzana Caputová szlovák államfő Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel pénteken Pozsonyban folytatott megbeszélése után, hogy a jövő heti NATO-csúcstalálkozón a szövetség tagállamai határozottabb álláspontot fogalmaznak meg Ukrajna csatlakozási kérelmével kapcsolatban.

„Ukrajnának világos jövőképet kell kapnia NATO-tagságát illetően”
Zuzana Caputová szlovák államfő Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt fogadta
Fotó: AFP/Tomáš Benedikovič

Zelenszkij a litván fővárosban július 11-én kezdődő kétnapos NATO-csúcs előtt, az észak-atlanti szövetség több tagállamát érintő körútja harmadik állomására érkezett Pozsonyba, hogy markánsabb támogatást nyerjen Ukrajna csatlakozási törekvéséhez.

„Remélem és hiszem, hogy a NATO-csúcson jövőképet fogunk adni Ukrajnának leendő tagságával kapcsolatban, természetesen a feltételek teljesülése esetén, köztük a legfontosabbal, ami a háború, a katonai agresszió lezárása Ukrajnában” – mondta Caputová az ukrán elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón.

A szlovák államfő kijelentette: nem az a kérdés, hogy Ukrajna csatlakozhat-e a védelmi szövetséghez, hanem az, hogy mikor. Hasonlóképpen utalt Ukrajna európai uniós csatlakozására is. Emellett bejelentett egy, a két ország közötti, a lőszergyártást és egy új típusú tarack kifejlesztését érintő együttműködést is.

Zelenszkij újságíróknak elismerte, hogy amíg országa háborúban áll, valószínűtlen Ukrajna felvétele a NATO-ba, de a tagsággal kapcsolatban a korábbinál egyértelműbb ütemterv felvázolását sürgette a szövetségtől. Az ukrán elnök megköszönte Szlovákiának a háború kezdete óta Ukrajna iránt tanúsított szolidaritását és segítségét.

A pénteki államfői találkozó idején tartott sajtótájékoztatóján Robert Fico volt miniszterelnök, a pozsonyi törvényhozás jelenleg legerősebb ellenzéki pártja, az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) vezetője úgy nyilatkozott, hogy Ukrajna NATO-tagsága ellentétes lenne Szlovákia nemzeti érdekeivel. Fico szerint Ukrajnának keletről és nyugatról is biztonsági garanciákat kell kapnia, valamint független és szuverén országként ütközőállam szerepét kellene betöltenie a NATO és Oroszország között.

Kapcsolódó írásaink