Külföld

NAÜ: Megfelel az előírásoknak a fukusimai atomerőmű hűtővizének óceánba engedése

A hűtővíz óceánba engedését biztonsági és politikai okokból dél-koreai, kínai és egyes csendes-óceáni országok csoportjai ellenzik a leghevesebben

Összhangban van a nemzetközi előírásokkal a fukusimai Daiicsi atomerőmű kezelt hűtővizének óceánba engedése – közölte a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) a kedden Tokióban bemutatott jelentésében.

NAÜ: Megfelel az előírásoknak a fukusimai atomerőmű hűtővizének óceánba engedése
NAÜ: Megfelel az előírásoknak a fukusimai atomerőmű hűtővizének óceánba engedése
Fotó: AFP/Pool/Eugene Hoshiko

A jelentés „átfogó, semleges, objektív, tudományosan megalapozott értékelés” – mondta el Rafael Grossi, a NAÜ főigazgatója, aki a dokumentumot átadta Kisida Fumio japán miniszterelnöknek.

A hűtővíz kibocsátásának „elhanyagolható radioaktív hatása” lenne az emberekre és a környezetre – hangsúlyozta kedden újságírók előtt a főigazgató, és a hűtővízben található trícium – egy hidrogénizotóp – tengeri élővilágra és üledékre gyakorolt hatásaira is kitért, amely sokakban aggodalmat kelt. A tríciumot ugyanis egyelőre nem tudják kiszűrni a vízből.

Grossi elmondta, hogy a kezelt, de enyhén radioaktív víz hígítását és fokozatos tengerbe engedését más országokban, többek között Kínában, Dél-Koreában, az Egyesült Államokban és Franciaországban is alkalmazzák az atomerőművekből származó víz ártalmatlanítására.

A NAÜ jelentését tanulmányozni fogják a végleges döntés előtt – közölte a japán kormány, amely szeretné még a nyáron megkezdeni a hűtővíz kibocsátását.

Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője ugyanakkor kedden azt hangsúlyozta újságírók előtt, hogy a NAÜ jelentése nem engedélyezi Japánnak a hűtővíz kiengedését, és azt sem igazolja, hogy a nukleárisan szennyezett víz tengerbe engedése biztonságos megoldás.

Ning egyúttal felszólította a japán illetékeseket, hogy „tudományos, biztonságos és átlátható” módszerrel próbálják ártalmatlanítani a szennyezett hűtővizet.

A japán külügyminisztérium alaptalannak minősítette, hogy a japán kormány nagy összegű adományt juttatott volna a NAÜ-nek, hogy elsimítsa más országok szakértőinek aggályait. A tárca azt is cáfolta, hogy előre el volt döntve a NAÜ-jelentés eredménye.

A japán tervek szerint a mintegy ezer óriási tartályban tárolt szennyezett vizet megszűrve és felhígítva akarják a tengerbe vezetni egykilométeres, víz alatti csatornán át. A fokozatos kibocsátás évtizedekig tarthat. A NAÜ jelezte, hogy folyamatosan ellenőrzi majd a szennyezett víz óceánba engedését.

A fukusimai Daiicsi atomerőmű katasztrófáját 2011. március 11-én földrengés és az azt követő szökőár okozta. A tönkrement reaktorok hűtéséhez azóta is vízre van szükség. A szennyezett víz tárolása viszont nem folyhat a végtelenségig, ezért tervezik a megszűrt hűtővíz Csendes-óceánba engedését.

A térségben élő halászok azonban tiltakoznak ez ellen, mivel attól tartanak, hogy a lakosság félelmei miatt nem fogják tudni eladni a kifogott halakat.

Grossi négynapos japán látogatását arra is felhasználja, hogy elutazzon a Daiicsi atomerőműhöz, és megnyissa ott a NAÜ helyi kirendeltségét. A hét második felében Dél-Koreába utazik, hogy az ország vezetését tájékoztassa a jelentésről, majd Új-Zélandra és a Cook-szigetekre is ellátogat, hogy eloszlassa az aggodalmakat.

A hűtővíz óceánba engedését biztonsági és politikai okokból dél-koreai, kínai és egyes csendes-óceáni országok csoportjai ellenzik a leghevesebben.

Kapcsolódó írásaink