Külföld

Kijev el akarja lehetetleníteni az Oroszországban maradó vállalatok, köztük az OTP életét

Az Amerikai Kereskedelmi Kamara felszólította a multinacionális vállalatokat, hogy kössenek üzletet az ukránokkal, és részesítsék előnyben őket

Ukrajna egyes szövetségesei mindent megtesznek azért, hogy azok a vállalatok, amelyek nem vonultak ki Oroszországból, minél kényelmetlenebbül érezzék magukat, és „a jövőben mérgezővé váljanak a befektetők és a kormányzati ügyfelek számára világszerte” – közölte az ukrán Ekonomicseszkaja Pravda.

Kijev el akarja lehetetleníteni az Oroszországban maradó vállalatok, köztük az OTP életét
Háború miatt zárva. Ukrajna lerohanása után sok nyugati cég kivonult az orosz piacról, a maradókat Kijev és szövetségesei igyekeznek lehetetlen helyzetbe hozni
Fotó: AFP/Natalia Kolesnikova

A lap szerint „ez meghozza gyümölcsét. A világ egyik legnagyobb élelmiszergyártója, a Mondelez termékeit a nyugati országokban bojkottálni kezdték, miután felkerült a nemzetközi háborús szponzorok ukrán listájára,” amelyen a magyar OTP is szerepel. Az Oreo, Jacobs és Milka márkákat tulajdonosával Svédországban és Norvégiában a legnagyobb vidámparkok, futballszövetségek, vasúti, hajózási és légitársaságok, kiskereskedelmi láncok, Göteborg város önkormányzata és az IKEA bútoróriás egyaránt megtagadta a kereskedést – írták.

A dán Rockwool is pórul járt: májusban a koppenhágai parlament megszavazta, hogy az Orosz Föderációban dolgozó cégeket kizárják az önkormányzati pályázatokból. A szigeteléstechnikával foglalkozó vállalattal ezek után szerződést bontott az egyik legnagyobb hazai ügyfele. Az ugyancsak „dán Ecco cipőgyártó szintén nyögi az oroszországi maradás következményeit. Mint a Copenhagen Post írja, Ukrajna megszállásának évfordulóján megtámadták a cég központját” – olvasható a cikkben.

Az Ekonomicseszkaja Pravda cikke szerint Kijev és legszorosabb szövetségeseinek célja tehát az Oroszországban ma is működő láncok globális megbélyegzése és elszigetelése, miközben kiváltságos helyzetbe hoznák azokat a vállalatokat, amelyek kivonulnak. Ukrajna majdani újjáépítésében például csak azok a társaságok vehetnek részt, amelyek időben kiléptek az orosz piacról.

Sőt, az Egyesült Államok odáig jutott, hogy Andrew Gunder, az Amerikai Kereskedelmi Kamara elnöke kifejezetten felszólította az Oroszországot elhagyó vállalatokat, „kössenek üzletet az ukránokkal, és vállalatcsoportjaik között Ukrajnát részesítsék előnyben a befektetések célországaként.”

Kapcsolódó írásaink