Külföld

Wall Street Journal: Titokzatos jachton vitték a robbanóanyagot az Északi Áramlat felrobbantásához

Újabb feltételezések jelentek meg a megrongált gázvezeték felrobbantásáról

A Wall Street Journal azt írja: német nyomozók egy jacht adatait és mobiltelefonok cellainformációit elemezték. Ezekből jutottak arra a következtetésre, hogy a robbantók bázisa Lengyelországban volt, és onnan kihajózva hajthatták végre a merényletet. Az orosz védelmi tárca közben közölte, hogy vasárnap hajnalban ukrán úszó drónok támadták meg a Török Áramlat és a Kék Áramlat gázvezetéket őrző orosz Priazovje hajót.

Wall Street Journal: Titokzatos jachton vitték a robbanóanyagot az Északi Áramlat felrobbantásához
Gázszivárgás a tenger alatti vezetékből
Fotó: AFP/Svéd parti őrség

Az Északi Áramlat elleni tavaly szeptemberi támadás egyértelműen Ukrajnának állhatott az érdekében. Erről a CIA Oroszországgal foglalkozó részlegének korábbi igazgatója beszélt pár napja az M1-en.

„Ukrajnának érdekében áll, hogy megakadályozza Oroszországot az energiahordozók értékesítésében például olyan országok irányába, mint Németország vagy Magyarország, még akkor is, ha ezek a cselekedetek háborús bűnöket jelentenek” – mondta George Beebe.

A volt titkosszolgálati elemzési igazgató szerint az ilyen lépések alkalmasak arra, hogy más országokat is belesodorjanak a háborúba.

A volt CIA-s vezető állítását támasztja alá a Wall Street Journal legfrissebb cikke, amit a Mandiner szemlézett. Azt írják: német nyomozók szerint egyre valószínűbb, hogy az Andromeda névre keresztelt jachton vitték a robbanóanyagot az Északi Áramlat gázvezeték felrobbantásához, a tettesek pedig a hajót egy varsói utazási irodánál bérelték.

A németek le is foglalták az Andromédát. A navigációs napló ellenőrzése után kiderült, hogy a robbantás előtt nem sokkal a hajó a helyszínen járt.

Nem mellesleg speciális robbanóanyag mintáira is bukkantak a hajón, ráadásul DNS-mintákat és ujjlenyomatokat is találtak. De egy ukrán katona is nyomozók látkörébe került. Most azt próbálják kideríteni, hogy ő ott lehetett-e a hajón.

Ennek a nyomozásnak némileg ellentmond, hogy néhány hete Seymour Hersh Pulitzer-díjas amerikai oknyomozó újságíró arra a következtetésre jutott: az Egyesült Államok haditengerészetének búvárai robbantották fel az Északi Áramlatot.

A Fehér Ház tagadja, hogy Amerikának köze lenne a történtekhez. Az azonban beszédes, hogy Joe Biden amerikai elnök még a háború kirobbanása előtti napokban arról beszélt: ha Moszkva megtámadja Ukrajnát, készek felrobbantani az Északi Áramlatot.

Volodimir Zelenszkij mindenesetre tagadja, hogy az ukrán kormánynak bármi köze lenne az Északi Áramlat felrobbantásához.

Az ukrán elnök neve azonban nem csak a tavaly szeptemberi robbanás körül merül fel. A Washington Post írta meg májusban, hogy Volodimir Zelenszkij az egyik közvetlen munkatársával indulatosan arról beszélt: fel kellene robbantani a Barátság kőolajvezetéket, hogy nehéz helyzetbe hozzák a magyar gazdaságot és a magyar kormányt.

Az orosz védelmi minisztérium szóvivője szerint vasárnap hajnalban a Fekete-tengeren, Szevasztopoltól mintegy 300 kilométerre délkeletre hat ukrán, pilóta nélküli úszó drón támadta meg a Török Áramlat és a Kék Áramlat gázvezetéket őrző orosz hajót. A katonai jármű fedélzeti fegyverei megsemmisítették a drónokat. Hasonló támadást vertek vissza az oroszok májusban is a Boszporuszon.

Kapcsolódó írásaink