Külföld

A hongkongi kormány bíróságon kezdeményezte egy tiltakozó himnusz betiltását

A dalt 2020-ban betiltották az iskolákban

A hongkongi kormány keddi közlése szerint bírósági végzést kért egy tiltakozó dal betiltása érdekében, mert szeretné megakadályozni, hogy az emberek Hongkong elszakadására buzdítsanak vagy „meggyalázzák” Kína nemzeti himnuszát.

A hongkongi kormány bíróságon kezdeményezte egy tiltakozó himnusz betiltását
A hongkongi kormány azt közölte, hogy várja a bíróság döntését
Fotó: AFP/Isaac Lawrence

„A dalt az utóbbi időben többször is tévesen Hongkong nemzeti himnuszaként mutatták be. (…) Ez nem csak a nemzeti himnuszt sértette meg, hanem komoly károkat okozott az országnak és Hongkongnak is” – áll a kormány közleményében.

A kért végzés szerint az igazságügyi minisztérium arra törekszik, hogy a dal vagy annak dallamának előadása, terjesztése – beleértve az online felületeken való terjesztést is – illegálissá váljon.

Emellett töröltetné a YouTube videómegosztó portálon található 32 videót a Dicsőség Hongkongnak című dalról, köztük annak angol, holland és japán változatait.

A Google közölte, hogy nem változtatja meg a keresési eredményeket, hogy a „hongkongi himnuszra” való kereséskor a tiltakozó dal helyett Kína nemzeti himnuszát jelenítse meg.

A tiltakozási kérelem azután érkezett, hogy a Dicsőség Hongkongnak, mely a 2019-es hongkongi demokráciapárti tüntetések nem hivatalos himnusza, korábban több nemzetközi eseményen, például egy februári jégkorongversenyen is elhangzott.

A tiltakozó himnuszt tévesen az Önkéntesek indulója című kínai nemzeti himnusz helyett játszották le, miután a hongkongi jégkorongcsapat legyőzte Iránt egy nemzetközi versenyen.

A Dicsőség Hongkongnak című dal 2019-ben íródott, amikor Hongkongban egy mára már visszavont kiadatási törvénytervezet ellen robbantak ki tiltakozások. A tervezet lehetővé tette volna, hogy a gyanúsítottakat Hongkongból Kína más részeibe küldjék bírósági tárgyalásra.

A dalt sok tüntető nemzeti himnuszának tekintette, majd 2020-ban betiltották a dalt az iskolákban, miután Kína átfogó nemzetbiztonsági törvényt hozott. Ennek értelmében Peking az elszakadás, felforgatás, terrorizmus és idegen erőkkel való összejátszás gyanújával perbe fogottakat akár életfogytiglani börtönbüntetéssel sújthatja.

A hongkongi kormány azt közölte, hogy várja a bíróság döntését, a tárgyalás időpontját még nem tűzték ki.

Kapcsolódó írásaink