Külföld

Kémek bulija a fedélzeten, meghalt a Moszad egyik titokzatos ügynöke

A Moszadot az érdekelhette, hogy a térségben lévő Hi-Tech cégek milyen kapcsolatban állhatnak a drón technológiáját folyamatosan fejlesztő Iránnal.

Az izraeli külső hírszerzés, a Moszad egyik legtitokzatosabb ügynöke is meghalt abban a hajóbalesetben, amely az észak-olaszországi Maggiore-tavon történt. Igazi nemzetközi kémbuli volt a fedélzeten, amelyben olasz hírszerzők is részt vettek. De mi után kutakodtak az izraeli és olasz ügynökök?

Kémek bulija a fedélzeten, meghalt a Moszad egyik titokzatos ügynöke
Olasz mentőhajó, amely a baleset után Gooduria túlélőit keresi
Fotó: AFP/VIGILI DEL FUOCO/Handout

Nem csitulnak a „hullámverések” az egy héttel ezelőtti olaszországi Maggiore-tavon történt hajóbaleset tisztázatlan körülményei miatt. Hiába igyekeznek az olasz hatóságok egy egyszerű, ám de tragikus balesetnek beállítani az eseményt, amely négy halálos áldozatot követelt, a nemzetközi sajtó tovább „ragozza” a témát. Ez nem is csoda, mert az áldozatok közül az egyik, akit Simoni Erez néven azonosítottak, az izraeli külső hírszerzés, a Moszad nyugalmazott ügynöke volt, aki visszajárt a „céghez” bedolgozni. Két olasz áldozat is volt, Tiziana Barnobi és Claudio Alonzi, ők az olasz hírszerzés ügynökei voltak, valamint az olasz hajó kapitányának felesége Anja Bozskova is meghalt. Ő nem mellesleg orosz állampolgár volt – írta többek között a témát feldolgozó cikkében a The New York Times.

Kicsit menjünk bele a részletekbe. Május 28-án festői szépségű Maggiore-tavon, a Gooduria nevű hajót utasai születésnapi bulit tartottak, legalábbis ezt mondták a túlélők a hatósági vizsgálat során. A baleset előtt a társaság kikötött Isola dei Pescatori szigetén, az Il Verbano étteremben ebédeltek, majd folytatták a hajókirándulást.

Különös társaság verődött össze, mert a 21 utas közül 13-an a Moszadtól érkeztek, nyolcan az olasz hírszerzéstől. A nemzetközi sajtó kémbuliként kezdte emlegetni a tragikus eseményt. Valamint a fedélzeten volt a már említett orosz Anja Bozskova és a kapitány, aki ki tudja miért, folyékonyan beszéli a bolgár nyelvet és saját bevallása szerint a kirándulás előtt saját kezűleg átalakításokat végzett a kis turistahajón. Hogy, mit bütykölt meg, azt egyelőre nem tudni.

A kis vízijármű egyébként túl volt terhelve, mert összesen csak 15 főt szállíthatott volna. A meteorológiai szolgálat előre jelezte a délutáni vihart, de annak hevességét nem lehetett előre megjósolni, jóval nagyobb erejű széllökések korbácsolták fel a tó vizét, mint amire bárki is számított. A hajó felborult, a környékbeliek, vagy azok, akik szintén a tavon hajóztak, a bajbajutottak segítségére siettek, sok embert kimentettek, mások maguk úsztak ki a partra. Azokat, akik komolyabb orvosi ellátásra szorultak kórházba szállították, a többiek visszatértek a szállodájukba – áll mindez többek között az olasz lapok helyszíni tudósításaiban.

De akadt egy kis probléma, mert a vizsgálódó rendőröknek és az ügyészeknek, az izraeliek nem tudták személyazonosságukat igazolni, mondván, hogy igazolványaik a baleset során eltűntek. Kilétüket nem is hozták nyilvánosságra. Az olasz ügyészségi közlemény szerint, amit a BBC idéz, az a normális eljárás, hogy csak az áldozatok nevét hozzák nyilvánosságra, a túlélőkét nem.

A nemzetközi sajtó azok után kapta fel igazán a témát, hogy mind a kórházban, mind pedig a szállodában lévő izraleiek, még mielőtt bárki, bármilyen kérdést is feltehettek volna nekik, köddé váltak, vagyis hirtelen kereket oldottak. Mindezzel egy időben a milánói repülőtéren egy izraeli magángép szállt le, felvette az izraeli csapatot és az izraeli áldozat holttestét, és amilyen gyorsan jött, olyan gyorsan távozott is, Tel Aviv irányába.

De maga a helyszín közelében is érdekes dolgok történtek. Az esetet vizsgáló ügyész, Massimo De Filippo és főnöke, a legfőbb ügyész, Carlo Nocerino azt mondták, hogy ők csak a baleset körülményeit vizsgálják, és nem tisztük az utasok személye és foglakozásuk után nyomozni. Az sem érdekli őket, hogy a külföldiek milyen céllal tartózkodtak Olaszországban.

Ehhez képest persze kicsit másként alakultak a dolgok, mert ugyancsak olasz lapértesülések szerint Nocerino utasította a hajómentő csapatot, hogy amikor felszínre hozzák a 15 méter mély vízből az elsüllyedt hajót, senki sem léphet a fedélzetére, mert ő akar az első ember lenni, aki átkutatja a vízi járművet. Mint később kiderült, iratokat és aktatáskákat kerestek Az ügyész elismerte a médiában megjelent találgatásokat, ha dokumentumokat vagy aktatáskákat találnak, a kormány leállíthatja az ezekkel kapcsolatos nyomozást. De nem találtak semmit.

De hát mit csinált ez a nemzetközi hírszerző csapat a Goodurián? A Neokohn portál olasz lapinformációkra és más forrásokra támaszkodva részletes taglalja a feltételezéseket. E szerint felmerült a gyanú, hogy a szülinapi buli csak fedőtörténet volt. Ezt támasztja alá, hogy eredetileg az izraeliek már előbb távozni akartak, de a két ország titkosszolgálatának munkamegbeszélése miatt lekésték a menetrend szerinti járatot. „Ez egy átlagos társasági esemény volt, ahol vegyítették a munkát és a magánéletet” – idézi a Neokohn a Moszad egyik volt vezetőjét, Ram Ben Barakot.

A Corriere Della Sera cikke azt állítja, hogy a tó közelében az elmúlt időszakban több orosz oligarcha nagy értékű ingatlant vásárolt. A pénzemberek mindent elkövetnek, hogy kijátsszák az ellenük hozott nemzetközi szankciókat, illetve kimenekítsék vagyonukat Oroszországból, az ukrajnai háború miatt. Kívánni sem lehetne alkalmasabb helyszínt az ilyen illegális cselekményekre, mint az olasz–svájci határ közelében lévő Maggiore tó környékét.

Az olasz lap azt feltételezi és elképzelhetőnek tartja – és ezt a Neokohn is idézi, hogy mivel a környéken „számos gazdag olasz zsidó él”, akik rendszeres kapcsolatban állnak magas rangú helyi és nemzetközi politikusokkal –, a Moszad és az olasz titkosszolgálat e csoportok egyik tagjáról, illetve annak pénzügyeiről oszthattak meg egymással információkat a találkozójukon.

Egy másik verzió szerint, mivel a környéket ellepték a különböző Hi-Tech-el foglakozó cégek, a Moszadot az érdekelhette, hogy milyen kapcsolatban állhatnak a drón technológiáját folyamatosan fejlesztő Iránnal.

Az elhunyt Moszad ügynököt Simoni Erez néven Izraelben temették el. A hírszerző szervezet valódi nevét még ezek után sem hozta nyilvánosságra. Lehet, hogy soha nem fogjuk megtudni. Mint ahogy azt sem, hogy milyen szándékkal találkoztak az izraeli és olasz titkos ügynökök.

Forrás:, Corriere Della Sera, The New York Times, Neokohn La Stampa, BBC

Kapcsolódó írásaink