Külföld

Hiába a szankciók, emelkedett a legnagyobb orosz olajkitermelő nyeresége

Az Interfax által megkérdezett elemzők jóval kisebb eredményre, 2,9 milliárd dollárra számítottak

Oroszország legnagyobb olajkitermelőjének, a Rosznyeftynek a nettó nyeresége az idei első negyedévben 45,5 százalékkal emelkedett az előző három hónaphoz képest, elérve a 323 milliárd rubelt (4 milliárd dollár) a termelés növekedésének köszönhetően – jelentette be a héten a vállalat – írta meg az oroszhirek.hu.

Hiába a szankciók, emelkedett a legnagyobb orosz olajkitermelő nyeresége
Az olajkitermelés még mindig visszafogott
Fotó: AFP/Imaginechina/Wang Chun

Az olaj- és gáztermelés 0,8 százalékkal nőtt október és december között, meghaladva a napi négymillió hordót – jelentette a Rosznyefty. Az oroszországi Távol-Keleten található Szahalin–1 projekt termelése negyedévről negyedévre 180 százalékkal ugrott meg.

A vállalat vezérigazgatója, Igor Szecsin azonban figyelmeztetett, hogy a működésre további hatást gyakorolhat Moszkva azon döntése, hogy a globális olajpiacok megerősítése érdekében napi 500 ezer hordóval, azaz mintegy öt százalékkal csökkenti olajkitermelését.

„Bár a csökkentés nem volt nagy hatással a 2023. első negyedévi eredményekre, a következő negyedév eredményeit erősen befolyásolni fogja” – figyelmeztetett.

A Rosznyefty a nyereség növekedését az Indiába és más „baráti” államokba irányuló energiaeladások növekedésének tulajdonítja.

India, a világ harmadik legnagyobb nyersolajimportőre, nem sokkal Moszkva ukrajnai katonai műveletének kezdete és az azt követő nyugati szankciók után növelte az orosz kőolaj felvásárlását.

Újdelhi többször hangsúlyozta, hogy az energiabiztonság a legfontosabb prioritása. Úgy döntött, hogy nem enged a nyugati nyomásnak, és még az orosz olajra vonatkozó G7-es árplafon tavaly év végi hatálybalépése után is folytatta az orosz olajkészletek feltöltését.

Szecsin a közelmúltban azt mondta, hogy Moszkva és Újdelhi megállapodott abban, hogy „jelentősen növelik” az Indiába irányuló nyersolajszállítást, és diverzifikálják a nyersolajfajtákat.

Kapcsolódó írásaink