Külföld
Az afgán építészet megőrzésére új utat találtak
A projekt kiterjesztett valóság formában mutatja be az eddig elkészült épületdokumentációkat

A Massachusettsi Műszaki Egyetem egy különleges csoportja nagy fába vágta a fejszéjét: a rendelkezésre álló felvételek, egykori terepi felmérések adatai és rajzok alapján digitálisan rekonstruálják Afganisztán számos építészeti csodáját. A Látásmódok: Afganisztán veszélyeztetett építészeti örökségének dokumentálása nevű projekt kiterjesztett valóság formában mutatja be az eddig elkészült épületdokumentációkat.
Ilyen például az üzbég határtól 50 kilométerre lévő Balkh városának zöld mecsetje, amit a 16. században építettek (a zöld mecset pompás türkiz árnyalatú mázas kerámiacsempéiről kapta a nevét, és az építmény sajnos nagyon sok kárt szenvedett a háborúskodás során, de még így is fenséges látványt nyújt), vagy egy kabuli buddhista sztúpa is.
A projekt akkor kezdődött, amikor az USA 2021-ben kivonta csapatait Afganisztánból. A szakemberek konzultációit követően elhatározták, olyan módon igyekeznek megőrizni ezeket az építészeti emlékeket, hogy az az afgán emberek számára is sokat jelenthessen. A terepi adatok, a technológia és a művészet együttes alkalmazásával igyekszik megóvni az épített örökséget az MIT csapata.