Külföld

Az afgán építészet megőrzésére új utat találtak

A projekt kiterjesztett valóság formában mutatja be az eddig elkészült épületdokumentációkat

Az építmények veszélyben vannak, ráadásul az ország politikai helyzete miatt esély sincs rá, hogy valaki felkeresse, megcsodálja őket – egy új projekt azonban lehetőséget ad a virtuális dokumentációra – írta meg a National Geographic.

Az afgán építészet megőrzésére új utat találtak
Citadel Herat Afganisztán
Fotó: Wikipedia

A Massachusettsi Műszaki Egyetem egy különleges csoportja nagy fába vágta a fejszéjét: a rendelkezésre álló felvételek, egykori terepi felmérések adatai és rajzok alapján digitálisan rekonstruálják Afganisztán számos építészeti csodáját. A Látásmódok: Afganisztán veszélyeztetett építészeti örökségének dokumentálása nevű projekt kiterjesztett valóság formában mutatja be az eddig elkészült épületdokumentációkat.

Ilyen például az üzbég határtól 50 kilométerre lévő Balkh városának zöld mecsetje, amit a 16. században építettek (a zöld mecset pompás türkiz árnyalatú mázas kerámiacsempéiről kapta a nevét, és az építmény sajnos nagyon sok kárt szenvedett a háborúskodás során, de még így is fenséges látványt nyújt), vagy egy kabuli buddhista sztúpa is.

A projekt akkor kezdődött, amikor az USA 2021-ben kivonta csapatait Afganisztánból. A szakemberek konzultációit követően elhatározták, olyan módon igyekeznek megőrizni ezeket az építészeti emlékeket, hogy az az afgán emberek számára is sokat jelenthessen. A terepi adatok, a technológia és a művészet együttes alkalmazásával igyekszik megóvni az épített örökséget az MIT csapata.

Kapcsolódó írásaink

Minőségi építészet

ĀA Magyar Zene Háza nyerte az egyik legrangosabb amerikai építészeti elismerést, az Architectural Design of the Yeart – közölte a Városliget Zrt. az MTI-vel